avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters67366

Activitate ContSters67366

Doamna Romascanu =D> !
Răspuns la discuția Client nemultumit
Notificarea prin executoriul judecatoresc poate sa coste 500-1000 de lei. Poate sa coste si mai putin. Intrebati la un executor.

Domule, in ce calitate i-ti executat lucrarile: avesti firma, asociatie etc. cu caracter lucrativ in acest sens? Daca da, dati-l in judecata pe civil, pentru calomnie si producerea de pagube.
Referitor la cererea de a da inapoi o parte din banii ce vi i-a dat, nu dati nimic. El este obligat sa va dea in judecata si sa demonstreze ca nu i-ati facut lucrari de valoarea respectiva. Dar aici se pune problema justificarii prin dovezi a lucrarilor facute.

Daca lucrati la negru, va sfatuiesc sa analizati bine probele ce le are asupra dumneavoastra si doar atunci sa purcedeti la vreo actiune.
Nu, domilor si doamnelor, din 3 bomboane umplute cu lichior nu se ajunge la o alcoolemie de 0,1 la mie. Dintr-o jumatate de pahar de bere am obtinut o alcoolemie de 0,03 la mie. Din 3 bomboane cu lichior - in care se gasesc maxim 5 grame de lichior-, nu se poate ajunge la mai mult de 0,01 la mie. Ori dupa cum am aflat si eu, de la politistii care nu i-au facut nimic celui cu 0,03 la mie, se considera cu adevarat contraventie o alcoolemie mai mare de 0,04 la mie. Asta pentruca sunt cauze a unei "alcoolemii" sub acest procent produsa din alte cauze, de exemplu de hiperaciditate.
Atentie , persoanele care au hiperaciditate foarte mare si pleaca la volanul masinii fara sa manance si care mai beau si o cafea, pot fi "depistate" cu alcoolemie si mai mare de 0,04%.
Daca respectivul nu bause, de ce nu a cerut analiza sngvina?
paula38 a scris:

................................ acestia au 4 copii 2 dintre ei vor sa cedeze drepturile lor succesorale bunicii ,ceilalti doi nu sunt de acord ,unul nu se afla in tara nu stim nimic de el de 2 ani, ..............



N-am inteles, care sunt cei doi frati care nu sunt de acord, daca 2 vor, iar unul este plecat din tara si de 2 ani nu stiti nimic de el? Cum v-a comunicat ca nu vrea sa cedeze in favoarea bunicii.
Domnii care au postat inaintea mea au spus doua adevaruri incontestabile: va fi un proces de lunga durata si va fi greu cu fratele plecat.
Un notar va poate lamuri concret ce puteti face - platiti o consultatie notariala. Cine v-a spus ca nu puteti dezbate succesiunea la notar, chiar daca nu stiti nimic de unul dintre prezumtivii mostenitori? Notarul are autoritatea de a declara un prezumtiv mostenitor, strain de mostenire, daca in termenul prevazut de lege nu se przinta in fata notarului, el, un reprezentant legal sau nu trimite documente legale de acceptare a mostenirii,
Cat priveste renuntarea in favoarea bunicii, sa nu faceti prostia sa renuntati, daca nu toti fratii vor, deoarece dupa ce renuntati, parte din mostenirea ce vi se cuvenea revine fratilor care nu au renuntat.
Daca tot vrea bunica sa vanda imobilul, acceptati mostenirea, iar la vanzare - daca toti mostenitorii sunt de acord cu vanzarea, cedati partea de bani ce va revine, bunicii. Daca nu toti fratii sunt de acord cu vanzarea, atunci bunica sau unul din frati, poate cere iesirea din indiviziune. La acest proces puteti sa cedati bunicii partea ce va revine.
Mai avantajos ar fi sa se vanda imobilul fara proces de iesire din indiviziune. S-ar platii taxe mai putine.
Doamna, ceva e putred in Danemarca! Nu am inteles, cum, daca stiati ca fostul sot munceste cu contract de munca, nu ati ridicat aceasta problema in fata instantei, la stabilirea obligatiilor de intretinere a copiilor? Atunci instanta obliga societatea la care lucreaza el sa depuna o adeverinta de salarizare.
Pentru a scapa de cosmarul locuirii cu sotul in aceiasi casa, trebuie sa iesiti din indiviziune prin plata sultei catre fostul sotul. Dar aveti banii necesari? Ca nu puteti sa platiti sulta in rate care se intind pana la calendele grecesti. Se va stabili un termen de plata, care nu cred ca va depasi cateva luni.
Casa nu poate ramane copiilor. Copiii nu au dreptul la bunurile parintilor decat dupa moartea acestora. Bunurile existente intr-o familie se impart intre sot si sotie in conformitate cu contributia fiecaruia. Cresterea copiilor se considera contributie in familie. In ceea ce priveste contributia fiecaruia cu bani su bunuri materiale trebuie sa dovediti cu acte sau martori. Cat priveste ajutorul parintilor, cum il dovediti?
Tinerii cand se casatoresc isi jura sa fie impreuna pana ce moartea ii va despartii. Nu stiu, acest juramant, iubirea care-i face orbi, nestiinta sau mai ce, ii face sa nu isi ia masurile de precautie, atunci cand primesc personal diferite "venituri" sa le zicem asa si sa intocmeasca un document, chiar de mana, in acest sens.
Bunica imi povestea ca atunci cand s-a maritat si s-a mutat la bunicu, a intocmit - conform obiceiului - un document de dota. Cati mai fac astazi asa ceva, iar daca ajung la despartire, se judeca pentru partaj ani intregi.
Patrick_ a scris:

Nu e vorba de România sau de altă ?ară...

E vorba că peste tot în lume se sanc?ionează ofensele sau injuriile aduse autorită?ilor statului.

Din păcate v-a?i obi?nuit să găsi?i o explica?ie la orice nu vă convine prin faptul că ?a?a e în românia?...

A?i încercat vreodată să vorbi?i nepoliticos (nemaivorbind de a înjura) cu un poli?ist american sau din orice ?ară mai civilizată? Crede?i că v-ar fi tolerat a?a ceva?

Sunt de acord cu dumneavoastra, dar cu un amendament: In cate tari din Europa si in SUA politistii sunt grobieni? Sa va dau un exemplu, din care am o multime. Mergeam cu cineva cu masina, care a avut un mic accident, in care nu era vinovat, intr-o localitate rurala. A venit politistul repede, fara sa-l fi chemat. Primele vorbe: "Ce ai facut baa! nu stii sa conduci sau esti chior? Cum ai putut sa intri in stalp pe drum drept. Da ma actele sa-ti fac un raport sa nu mai conduci o perioada." Hmm, dar cand soferul s-a legitimat, politistul s-a albit, apoi s-a invinetit si i-a intocmit repede procesul verbal necesar pentru reparatii. Si-a cerut scuze de mai multe ori, vorbind slugarnic. Dar daca cel ce conducea nu era cine era?
Si atunci te intreb: comportamentul oamenilor si politistilor nu e ca o moneda cu vers si revers?
trope_doi a scris:


În data de 19.04.2013, a fost depistat în incinta unui magazin din Deva un tânăr de 17 ani, din Deva, în timp ce încerca să sustragă o sticlă cu băutură alcoolică, în valoare de 70 lei. Faţă de persoana în cauză, magistraţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Deva au dispus, în data de 10.04 a.c., interdicţia de a pătrunde în incinta unor societăţi comerciale de pe raza municipiului Deva.
[ link extern ]



Pai atunci de ce nu le interzic sa iasa pe strada celor care fura din masini? Eu cred ca masura a fost luata, deoarece e minor, dar o consider abuziva. Oare CEDO ce-ar avea de zis in acest caz?
Răspuns la discuția Executare silita rovinieta
Pentru circulatia pe drumurile publice fara rovinieta se aplica:
- o amenda de 250-500 lei, care se plateste la sectia financiara a primariei. In caz de neplata doar Primaria poate emite Titlu executoriu, apoi trece la executare silita.
- rovinieta pentru un an de zile in valoare de 28 euro, care se plateste in contul Companiei Nationale de autostrazi si drumuri nationale. Pentru neplata la timp a acestei taxe, CNADNR angajeaza de regula executori judiciari.
Amenda si taxa de rovinieta se stabilesc printr-un singur proces verbal. Conform O.G. 2/2001, Art. 13, al. 1 “Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.” Se mai prescrie si daca nu primiti Procesul Verbal in mai putin de o luna de la data intocmirii lui. Deci procesul verbal se poate anula de instanta dupa 7 luni de la savarsirii faptei.
Cineva a castigat procesul de anulare a amenzii, deoarece plicul a fost primit cu 2 zile intarziere, desi a fost trimis in termen, dar a facut 10 zile pe drum. Altul nu era acasa cand a venit postasul, iar el s-a dus sa ridice plicul de la posta la 9 zile de la avizare. S-a castigat procesul si pentruca pe procesul verbal numele contravenientului era trecut gresit: ex. Penes in loc de Denes. Atunci cand se intocmeste de fata cu contravenientul, procesul verbal trebuie sa contina doua semnaturi ale acestuia: una la "contravenient" si alta in locul unde se consemneaza "Am primit un exemplar". Pentru lipsa ultimei semnaturi si consemnari s-a anulat proces verbal.
Am scris si pentru altii, nu numai pentru Daniel. "Pentu a hi pilda shi invatzashiune pentru orishe"...contravenient.
Răspuns la discuția Imprumut nerestituit
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Acel ,,aproape avocat\" nu este avocat.
Fapta nu constituie inselaciune dar nimic nu va impiedica sa depuneti plangere penala ca sa va convingeti.

In civil doar daca veti avea noroc veti obtine castig de cauza.
Trebuie sa aveti redactata actiunea.
Acesta este primul pas.
Adica se scrie pe hartie ceea ce doriti de la instanta sau apelati la cunostiinta dvs. ,,aproape avocat" sau la avocat pentru redactarea actiunii.


=D>
Aveti multa dreptate cand afirmati: "In civil doar daca veti avea noroc veti obtine castig de cauza." De ce? Pentruca, daca n-are probe scrise, rar se casiga cu martori, doar daca debitorul recunoaste. A castigat cineva un proces in acest fel., chiar si fara marori. A profitat de frica debitorului.
Răspuns la discuția Persoana sub influenta alcoolului
Tu poti sa-ti sustii declaratia. Politistii trebuie sa demonstreze ca nu e adevarat. Singura consecinta a minciunii dovedite poate fi sa se considere ca o agravanta la dozarea pedepsei.:tooth: