avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate darkangl_ro1

Activitate darkangl_ro1

Răspuns la discuția despre prescriptie
Buna seara , multumesc pentru raspuns, deci pana la urma, practic trebuie sa ma lase in pace: odata pentru ca nu au acte doveditoare, si a doua oara pentru ca beneficiez de legea aceea in care se specifica ca orice datorie se prescrie daca nu am fost somata, instiintata prin ceva , in termen de trei ani de la incheierea contractului. Ast raspuns. si ce ma sfatuiti ,sa nu dau curs mesajului primit pe telefon, respectiv sa contactez pe cel care mi-a dat mesajul? Eu una nici nu ma gandeam, mai ales ca ei nu mi-au raspuns in termen de 30 de zile, ba chiar mai mult, a trecut o luna jumate aproape.
O datorie din 2001- cu Orange preluat de EOS KSI, o firma de recuperare creante. Un ctr. de telefonie mobila pe termen de 1 an de zile, mi-a venit somatie de plata in 06.09.2007- ca am de plata 150 de lei, avand un contract care are pe el doua numere de tel, unul din trecut din tiparirea lui, care e taiat, si alaturi trecut in pix un alt numar, care se presupune ca pe cel trecut in pix am datoria respectiva, am cerut dovezi , respectiv facturile de telefonie mobila, si chitantele aferente facturilor, prin care eu am achitat aceste facturi, care sa-mi dovedeasca ca acel numar este al meu, Eos ksi. nu mi=a trimis nici-o factura sau chitanta, care sa dovedeasca ca acest numar de tel este al meu si ma tot deranjeaza , cu ideea ca mi-au inaintat procedura penala. Le-am spus si de termenul de prescriptie al datoriei, si ma tot streseaza cu somatii. Ultimul raspuns, la somatia lor, prin care le-am cerut pentru a doua oara , actele doveditoare, nu acel contract cu modificare pe el ,fara nici-o semnatura sau stampila pe acele modificari, nu mi-au fost trimise, asa cum am cerut eu in ultima adresa catre ei, din data de 26.03.2010, la care trebuia sa imi trimita raspuns in termen de 30 de zile, de la data primirii adresei de la mine. Am mai specificat in adresa respectiva,c a in cazul neprimirii acestor acte doveditoare, somatia lor a fost rodul unei erori, si le-am cerut sa ma stearga din baza de date, de la datornici. Si in cazul neprimirii acestor acte doveditoare ,neprimite nici pana in data de azi, sa ma lase in pace, altfel ii dau in judecata si le cer si daune morale. Iar azi, am primit un mesaj ca dosarul meu este dat spre procedura juridica, si sa contactez un anume avocat. Nu reiese din mesaj, ca acesta vine din partea EOS KSI.,CE ESTE DE FACUT, M-AM SATURAT DE 3 ANI, SA MA DERANJEZE, MAI ALES CA NU MI-AU TRIMIS ACTE DOVEDITOARE. lEGEA PRESCRIPTIEI , ESTE SAU NU VALABILA, SI DACA DA, DE CE MA DERANJEAZA.
Răspuns la discuția recuperare creante
suma aia de 1400 este mai precis acea restanta de 210 lei + penalizari+ taxa de rezilere in jur de 900 lei, ceva de genul, acum vreau sa va intreb, dupa cat timp nu ati mai platit factura, de la data incheierii contractului cu acea firma de telefonie mobila, ca daca aveti incheiat contractul pe termen de un an de zile, sa zicem, si nu ati platit a 10-a factura(este un exemplu), respectiv a 10-a luna, din acel an contractual, iar in clauzele contractului pe care dvs il aveti incheiat cu acea firma este specificat ca in cauza de neplata a facturilor sa se rezilieze contractul dupa neplata mai multor facturi,atunci de aici provine suma de 1400 ron, de plata. Eu zic ca nu stau sa se bage in cheltuieli judecatoresti, desi motiv au..Firma de recuperare creante, este cumva Eos KSI?
Buna seara, ce anume va intereseaza mai exact, o firma care sa va ajute sa inregistrati societatea la ONRC?
multumesc pentru promptitudine.inca nu mi s-a dat baza legala,desi o asteptam, de aceea am vrut sa vad daca a mai auzit cineva ,ceva.
Mai nou, dupa ce acum doua saptamani am depus bilantul la ONRC, am auzit, ca se va depune iar bilantul in trei exemplare, ca si in anii trecuti, adica si la Administratia financiara, ca ar fi iesit ieri ,o noua ordonanta, care stabilea asa ceva. Stie cineva ceva?
Multumesc de raspuns, mai am o intrebare, mai nou am auzit, ca a iesit o ordonanta de urgenta, sa depunem iar la Administratia Financiara, bilantul. Pana la urma , eu am depus acum vre-o doua saptamani la ONRC, douabilanturi, si nu mi=au zis ca se depun si la Adm, si azi , am vb cu cineva, si mi-au spus ca trebuie sa depun si la Adm, Asa este?
darkangl_ro1 a scris:

Conform noilor reglementari contabile , as dori sa stiu care sunt amenzile , daca nu depun bilantul la timp, pana pe 25 mai? Va multumesc.


Am vrut sa spun 31 mai. scuze.
Conform noilor reglementari contabile , as dori sa stiu care sunt amenzile , daca nu depun bilantul la timp, pana pe 25 mai? Va multumesc.