avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Activitate dorians

Activitate dorians

Răspuns la discuția avocat neprofesionist.
1. pt divort trebuie procura speciala autentica (data in fata notarului) si nu o simpla imputernicire avocatiala.
2. intr-adevar, procesul ar trebui sa fie unul exrtem de simplu
3. adresati o plangere care baroul de avocati din care face parte
Răspuns la discuția incadrare juridica
Mihai-Jus a scris:

Notarul are atributii de serviciu in sensul codului penal sau al legii de organizare a profesiei de notar, pentru a putea vorbi de o infractiune in legatura cu atributiile de serviciu ?



????? atributii de serviciu in sensul codului penal???
cer scuze dar nu inteleg nimic din ce vreti sa spuneti... asa sunt io, mai greu de cap
Răspuns la discuția incadrare juridica
ca sa raspund in termeni juridici... "Depinde" :)) de cum "a omis". Merge pe inf de fals, inselaciune etc.
Daca nu a avut intenti... merge o neglijenta in serviciu zic eu...
da, poate. doar declaratia inculpatului nu este suficienta pentru aflarea adevarului.
Răspuns la discuția Vatamare Corporala
Pot sa treaca chiar si luni pana sa ii cheme la delcaratii.
Banii o sa ii recuperati (din punctul meu devedere) doar daca au bunuri si nume si ii executati silit (la finalizarea procesului) sau platesc de buna voie pt a scapa de proces...
In cele mai multe cazuri indivizii nu au nimic pe nume iar partea vatamata nu recupereaza nici un leut
Răspuns la discuția arestul preventiv
e in faza de Urmarire penala sau in Judecata?
urmarirea penala nu este SECRETA ci este NEPUBLICA. Secreta era in codul de pe vremea lui Carol al II-lea.
Asadar UP ar trebui sa fie "secreta" pentru terti si nu pentru parti. Sunt metode (ca cele aratate) prin care poti sa cunosti "piesele dosarului" de la momentul la care intri in dosar.
In practica se intampla ca procurorul sa inteleaga aceste aspecte si sa iti puna dosarul pe tava (cand are probe suficiente si nu mai poti sa faci mare lucru...) sau nu (cand dosarul scartaie dpdv al starii de fapt sau procedural). Ori pur si simplu poti sa cunosti organul de cercetare penala (sau UP) si sa iti faca favoruri

Eu NU sfatuiesc pe nimeni sa dea declaratii decat dupa ce a vazut probele din dosar (fie il pune la dispozitie, fie la prezentare, fie la propunerea/prelungerea de arest)....
Răspuns la discuția exceptiile procesuale
depinde de felul exceptiei. Spre ex o poate judeca cu fondul. Sau nu...
E muuuult de povestit. Pe tema asta a scris Mihaela Tabarca a carte care acopera cea mai mare parte a exceptiilor si rezolvarea acestora.

cazacuioana a scris:

Incadrarea juridica este art.210 cod penal si atat./furt intre rude.Sa faca dovada ca nu a furat lucrturile mamei lui cu 2 martori care au vazut bunurile luate de el;.Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.


De cand trebuie sa faci dovade nevinovatiei??? Din cate imi aduc aminte exista o prezumtie de NEVINOVATIE si nu de vinovatie. Ministerul public trebuie sa probeze vinovatia si NICIODATA invers... :slap:

Dpmdv NE exista nicio infractiune...
Răspuns la discuția Declararea incapacitatii mintale
AVLIL a scris:

. Nu merge pe penal, ca daca e banuit fara discernamant, e cauza de NUP. :D



eu zic ca mege. Solutia este va fi intr-adevar nup insa se va cere internarea medicala

@ Mihai
Hmmmm cred ca il plasezi pe Doamne Doamne cam aproape de muritori :)

O persoana poate fi cu siguranta internata temporar la un spital de neuro-psihi. E drept, pana ajunge in fata judelui. Nimeni nu risca sa bage un nebun in arest care poate sa .... ma rog intelegi. in al doilea rand este o forma de protectie a persoanei pana se rezolva cu hartiile.
Ma refer in special la situatiile in care se comit infractiuni