avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate FLYGIGI

Activitate FLYGIGI

Multumesc !
Buna ziua D-nul Cornel Vasile,
Puteti raspunde foarte siumplu la ultima mea intrebare:
3 luni de CM inainte de 01.04.2001 si
6 luni de CM dupa 01.04.2001
REPREZINTA PUNCTE DE STABILITATE ?
Multumesc !
Buna seara,
Doresc o clarificare:
Sunt la pensie din 2018.
In perioada in care am activat am avut CM - 3 luni inainte de aprilie 2001 si 6 luni CM dupa aprilie 2001.
In decizia de pensie cele 9 luni de CM sunt considerate ca fiind perioade asimilate.
Este corect ?
Se acorda puncte de stabilitate pentru aceasta perioada ?
Multumesc.
Mentionez din nou ca sunt deja pensionar din 2018.
Gigi
In acest caz, se aduna punctele pentru cele 9 luni de CM la punctele de stabilitate ?
Multumesc din nou pentru amabilitate.
Gigi
Multumesc !
Ce ar trebui sa fac in continuare ?
Gigi

Buna ziua,
In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul articol:
"Articolul 49
(1)În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;
b)a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
c)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
d)a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
Eu am avut 3 luni inainte de 1 aprilie 2001 de CM si 6 luni de CM dupa aceasta data.
Se considera cele 3 luni de CM efectuate in 2000 (inainte de punctul -d- de mai sus) stagiu de cotizare in conditii normale sau nu ?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Gigi

P.S.
CJP-ul in decizia de pensionare imi considera toate cele 9 luni de CM ca stagiu asimilat.
Ce parere aveti ?
Gigi.
Buna seara,
Stagiul aferent perioadelor de incapacitate temporara de munca reprezinta perioada asimilata in conformitate cu legea 360/2023 si Normelor de aplicare a legii la recalcularea din septembrie 2024 ?
Mentionez ca am iesit deja la pensie din 2018.
Multumesc anticipat !
Gigi
Buna ziua. As dori sa aflu ce se intelege prin : Perioada de cotizare mai mare de 25 ani ( pt care se acorda puncte de stabilitate ) daca ea contine concedii medicale, ( care e stagiu de cotizare) ?
Completare la intrebarea anterioara.
art 55 lit a si b din normele de aplicare a legii 360/2023.