avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters6798

Activitate ContSters6798

Răspuns la discuția 2 intrebari pentru cunoscatori:
S-a rezolvat cum nu se poate mai bine. Am intrat in avocatura si o sa fiu stagiara in acelasi cabinet: :) Suna mai bine decat secreatara...eeeeeeeeeee?
Răspuns la discuția Ce fel de contract?
ideea cu donatia e aberatie.
Cea cu actiunea in constatare este buna, insa oamenii care vin cu banii, logic, vor o garantie ca nu vor fi dati afara din imobil, inainte de a se apuca de construit etaje :)
Solutia pe care o vad eu este tot vanzarea / cumpararea: Detinatorul imobilului ii vinde prin contract numai cota-parte corespunzatoare caii de acces catre ultimul nivel, precum si dreptul de a construi deasupra si de a se racorda, logic, la toate instalatiile necesare. Notarii stiu exact de ce model de conttract este nevoie. Sunt cunoscute cazurile in care diferite firme au construit mansarde compartimentate in apartamente si garsoniere la blocurile fara acoperis.
Răspuns la discuția succesiune cu probleme
Este important sa stii ca, in cazul in care unchiul este sincer cand spune ca nu a dorit partajarea numai din lipsa de bani, si exista o reala dorinta de a se partaja din partea amandorura, totul va fi mult mai simplu.
Unul din ei va fi reclamant iar celalalt parat in fata judecatoriei din localitatea in care se afla apartamentul. In acelasi timp cei doi vor incheia o tranzactie prin care "pica la invoiala" cum ar veni, in sensul ca nepotul ramane cu apartamentul si ii plateste unchiului, ca sulta, contravaloarea apartamentului la pretul pietei, fara sa se mai faca expertiza si sa se piarda o gramada de timp si de bani, avand in vedere ca rezultatul este acelasi. Tranzactia se face in scris si se semneaza in fata instantei de judecata de catre amandoi. Hotararea va prelua continutul tranzactiei si va constitui titlu de proprietate pentru apartament. Tranzactia se oate face si verbal, in fata instantei, fiind consemnata in incheierea de sedinta care va fi semnata de amandoi.
Totul depinde de modul in care cei doi se pun de acord cu pretul apartamentului.
Toate cheltuielile (taxa judiciara de timbru, onorariu avocat) pe care le plateste reclamantul - nepot vor fi scazute din valoarea sultei pe care acesta o da in final paratului - unchi.
Alte intrebari? :P
Răspuns la discuția examen noiembrie
Se da sinteza. Peste tot. Bibliografia si tematica, precum si regulamentul de concurs le gasiti pe www.unbr.ro
Răspuns la discuția Admitere barou, anu asta
Tratate, fratele meu, tratate! Sunt in bibliografie, in primul rand. Poti sa stii codurile pe dinafara si sa pici cu brio, deoarece la examene sunt subiecte de sinteza, si nu grila.
Răspuns la discuția 2 intrebari pentru cunoscatori:
Pana la urma m-am edificat singura. Art. 175 din Statutul profesiei de avocat interzice angajrea ca personal auxiliar a persoanelor cu studi juridice superioare. Ceea ce mi se pare o mare tampenie...drept vorbind. Avocatura mascata se practica oricum, si fara contract individual de munca.:) Si ca sa-i satisfac curiozitatea lui das_Reich, da, castigam mai bine decat unii avocatzei, k sa zic asa. Si nici cj nu ai voie a lucra la un cab de av. Nu te lasa mai marii.
Răspuns la discuția Intrebare
Numai daca obtii transferul la baroul din acea "alta localitate" si daca iti gasesti acolo un maestru.
Răspuns la discuția 2 intrebari pentru cunoscatori:
Merci frumos! De asta aveam nevoie. Cum de nu m-am gandit la legea asta?!
Lucrez ca secretara intr-un Cabinet individual de avocat. De curand (o saptamana) am absolvit dreptul. Aud tot felul de zvonuri, cum ca absolventii de drept nu ar avea voie sa lucreze intr-un cabinet de avocatura. Am doua intrebari:
1. Aceasta "incompatibilitate" este numai pentru functia de jurist in cadrul unui cabient de avocatura sau inclusiv secretara, dactilograf, menajera :) etc.?
2. Care ar fi temeiul de drept? Toata lumea ma atentioneaza ca nu mai pot lucra aici, insa nimeni nu imi da un temei de drept. Am cautat si in legea 51/1955, si in Statutul avocatilor - nu am gasit nimic referitor la acest lucru.
Ma intereseaza problema deoarece vreau sa stiu daca maipot ramane angajata aici, tot ca si secretara, pana in octombrie, cand sper ca voi intra in Barou.
Multumiri anticipate!