avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 660 soluții astăzi
Forum Activitate Mariusmc2023

Activitate Mariusmc2023

Multumesc,destul de interesat. Cine este in masura,imi poate confirma aceasta ipoteza?

buky a scris:

Din cate stiu eu, pentru gard zidit trebuie autorizatie de construire si pentru a o obtine trebuie si acordul dumneavoastra, fiind la limita proprietatii.

Va multumesc pentru raspuns,nu,nu a vrut sa discute inainte despre tipul si costul gardului,dupa ce a inceput lucrarile si a vazut in ce s-a bagat,a aruncat pisica...Inainte gardul era de plasa si era in ultimul hal,asa ca l-am consolidat eu cu materialele mele si nu ma deranja ca era de plasa.
Multumesc
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu o informatie.Recent,vecinul vrea sa isi construiasca gardul care ne separa,gard care este al lui si este din plasa. Acum vrea sa faca gard de bca cu fundatie si stalpi,pentru care are costuri foarte mari. Recent m-a amenintat ca pentru asi face gardul nu va mai pleca in strainatate in concediu de sarbatori si ca s-a interesat si legal ma poate face sa ii dau bani pentru acest gard(jumate-jumate). Va rog sa imi spuneti in ce temei legal se poate face acest lucru in situatia in care nu eu am initiat si solicitat ca el sa isi schimbe gardul.
Va multumesc,
Cu reapect
Buna ziua, din anul 2009 locuiesc in casa socrilor,in 2010 m am casatorit cu fata acestora continuand sa traim in acelasi loc. Noi locuim la etaj,ei la parter. Casa si gospodaria sunt pe numele lor dar sunt reabilitate complet de catre noi, s-au refacut garduri,acoperis,etajul renovat complet,parter,izolatie termica exterioara,alei,anexe etc. Relatia noastra cu socrii este una normala,fara clinciuri si alte discutii. Eu ca si sot ce trebuie facut ca sa am vreun drept la ce am investit,eu si sotia,ce acte trebuie sa ne faca ca noi sa fim proprietari de drept .Sotia nu mai are frati si surori. Stiu ca daca mor ambii socri atunci sotia devine mostenotoare iar eu nu mai am niciun drept,corect? Va multumesc anticipat si va rog sa imi spuneti ce acte ar trebui sa ni se faca pentru a intra in legalitate ca si proprietari.Nu m am gandit niciodata la acest subiect dar dupa 13 ani de casatorie mi se pare normal sa fiu proprietar. Stiu ca o greseala a fost ca am investit fara acte de proprietate dar pur si simplu nu m am gandit la acea vreme.