avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate roxanag

Activitate roxanag

O firma A (RO)-,inregistrata in scopuri de tva ,achizitioneaza marfuri de la B(GERMANIA,pj inreg.in scopuri de tva,pe care le revinde unei firme C(RO,pj inregistrata in scopuri de tva).Marfurile sunt transportate de catre o terta persoana in contul firmei A,din Germania in Austria(pentru ca acola are nevoie firma C de ele),.Firma A refactureaza transportul catre firma C.

1.firma A face o achizitie intracomunitara de bunuri?
2.Revanzarea acestora este o operatiune impozabila in RO sau AUSTRIA?
3.Firma C din Romania are obligatia platii tva in AUSTRIA(locul destinatie bunurilor) daca nu este inergistrata in scopuri de tva in AUSTRIA?

Multumesc frumos.

Firma A,persoana juridica ,impozabila inregistrata in scopuri de tva in Germania ,vinde unei firme B din Romania un echipament.Punerea in functiune si asistenta tehnica este facuta de o alta firma C din Romania ,persoana impozabila inregistara in scopuri de tva.Pentru aceste servicii ,firma C factureaza catre firma A ,servicii de consultanta si asistenta tehnica .Se factureaza cu tva sau fara?
Buna ziua,

Am o factura emisa in 2009 emisa pentru prestari servicii.Clientul refuza sa o plateasca si cere stornarea acesteia.Problema apare la tva :ce cota folosesc 19 sau 24%?O inregistrez i august 2011,folosind ct 1174 si fac rectificativa la 101 pt .2009?

Multumesc
O firma din Romania ,impozabila d.p.dv. TVA ,achizitioneaza autoturisme noi ,pe care le vinde catre o persoana impozabila din Germania.Livraraea catre Germania este o livrare de bunuri intracomunitare si se aplica taxarea inversa.
Persoana impozabila din Romania ,poate deduce TVA-UL pt.achizitiile de autoturisme din Romania?
Dreptul de deducere al Tva deductibile aferente achizitiilor efectuate de catre persoana impozabila se determina in regim mixt sau normal?Intreb acest lucru deoarece firma desfasoara doua operatiuni diferite :una in regim normal pentru care isi exercita dreptul de deducere si mai vor sa adauge un nou CAEN pentru vanzarea de autoturisme noi in UE.
Firma din Romania intermediaza comert cu ridicata mobilier profesional ,pentru o firma din Germania.
Mai exact clientii din Romania acceseaza un site ,comanda mobila ,aceasta este livrata direct din Germania catre ei,firma din Romania incaseaza doar un comision pentru vanzarile efectuate. Transportul este intermediat tot de firma din Romania ,in sensul ca acesta incheie un contract de prestari servicii cu o firma transportatoare si refactureaza catre clienti transportul.
Intrebarea mea este legata de facturarea comisionului catre firma din Germania -este o prestare de serviciu intracomunitara sau este impozabila in Romania si se factureaza TVA?
Discuție Zilierii
Buna ziua,


O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma refer la acele persoane pe care firma le foloseste, pentru completarea chestionarelor si care lucreaza cateva zile?

multumesc frumos
Agentie de turism din Romania ,inregistrata in scopuri de TVA ,vinde pachete turistice catre firme din U.E.-persoane impozabile inregistrate in scopuri de tva.

Agentia de turism din Romania ,aplica regula speciala cf art.152.1 din codul fiscal.
-se colecteaza tva doar la marja profiului .Ce trebuie declarat in declaratia 390 ?


Firma platitoare de tva ,declara tva trimestrial .In luna mai 2011 face o achizitie intracomunitara.
Pana pe 07.06.2011 trebuie depusa declaratia 092 privind schimbarea perioadei fiscale incepand cu 01.06.2011.
Pentru lunile aprilie si mai 2011, din ce am citit eu ,integ ca trebuie intocmite deconturi de tva pentru fiecare luna in parte .
Care este termenul de depunere pentru acestea?25.05.2011?

In afara de 092 mai trebuie depus si 010 pentru modificarea vectorului fiscal?


Se poate incheia un contract de presari servicii intre un PFA



Am o firma (suntem doi asociati) la care eu sunt administrator. Am inca valabila si autorizatia de PFA pe care am lucrat inainte
Intrebare: Pot face contract de prestari servicii in care eu ca PFA sa prestez servicii catre firma la care tot eu sunt administrator (si singura cu drept de semnatura pe contracte).

As dori niste prevederi legale.