avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Zilierii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Zilierii

Buna ziua,


O firma de cercertare si sondaje de piate,poate incadra persoanele pe care acestia le folosesc pentru culegerea datelor .Ce parere aveti ?Eu ma refer la acele persoane pe care firma le foloseste, pentru completarea chestionarelor si care lucreaza cateva zile?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:36, 3 Iunie 2011
Puteti consulta textul legii 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri la adresa de net [ link extern ] .
Legea nr. 52/2011 privind exercitarea unor activitati cu caracter ocazional desfasurate de zilieri a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 276, din 20 aprilie 2011.

Art. 11. — Se pot presta activitati cu caracter ocazional In urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de Intretinere si curatenie.


1. Din Legea 52/2011:
Art. 11
Se pot presta activitati cu caracter ocazional in urmatoarele domenii:
a) agricultura;
b) vanatoare si pescuit;
c) silvicultura, exclusiv exploatari forestiere;
d) piscicultura si acvacultura;
e) pomicultura si viticultura;
f) apicultura;
g) zootehnie;
h) spectacole, productii cinematografice si audiovizuale, publicitate, activitati cu caracter cultural;
i) manipulari de marfuri;
j) activitati de intretinere si curatenie.

2. Eu nu prea vad in care din domeniile de mai sus ar intra activitaea de cercetare si condare a opiniei publice.

3. Cel mai bine ar fi sa incheiati niste conventii civile de prestari servicii.
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vreau sa angajez zilier lidiao lidiao Buna ziua, as dori sa stiu daca in constructii pot angaja zilier, am citit ca nu se poate, nici macar sa-mi sape santuri? (vezi toată discuția)
Zilieri vicsilron vicsilron Buna ziua, Asociatiile de proprietari pot avea zilieri??? si daca da.. care este cadrul legislatuv?? merci anticipat (vezi toată discuția)