avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate radin

Activitate radin

buna ziua, in urma cu 5 ani fiind asociat la firma am semnat un contract de fidejusiune bancara pentru o linie de credit.
firma este in curs de dizolvare, banca s-a indreptat cu executare pe firma in luna 10 -2009.dar nu au fost bunuri e executat
daca in decurs de un an nu se face executare pt fidejusori putem sa ne gandim la prescrierea datoriei?
am inteles ca este termen de 3 ani
mentionez ca nu a platit nimic din luna 3 - 2009
Răspuns la discuția revocare donatie
multumesc .
in urma cu 3 ani am donat o casa tatalui meu pentru a ma proteja de creditori.
in acest an in martie mi s-a nascut un copil, as vrea sa reintru in posesia casei, daca tatal meu decedeaza mai am 4 frati , toti vor fi la mostenire nu?
buna ziua , as dori sa intreb daca se mai poate revoca o donatie pentru survenieta copil,
am inteles ca noul cod civil nu mai prevede asa ceva
Răspuns la discuția citatie ca intimat
am inteles. nu e obligatorie prezenta. va multumesc tuturor celor care ati raspuns
Buna ziua, anul trecut sotul meu a fost sub urmarire penala si a primit nup, a platit o amenda administrativa , am platit-o si gata am crezut noi.
Dar acum am primit o citatie , este chemat in instanta, in calitate de intimat-plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantei procurorului de netrimitere in judecata
Nu avem avocat si doresc sa intreb daca este obligatorie prezenta la proces, sau se va judeca in lipsa
atentie mift:: sant in aceeasi situatie . fidejusiunea bancara va apartine, nu se transfera. santeti garant personal pentru firma
si datoriile la stat... e cu cantec. se poate atrage raspunderea dv personala daca santeti administrator.
parearea mea sa consultati un avocat inainte
Răspuns la discuția drept de somaj
acum m-am luminat !! multumesc foarte mult. toate cele bune
Răspuns la discuția drept de somaj
Scuzati-mi insistenta dar nu am inteles. Domnule Tudorvaleriu adica pot sa inchiriez fara probleme daca nu ma incadrez la art 15 sau nu mai pot sa inchiriez sub nici o forma nedesfasurand activitate economica?
multumesc mult tuturor care mi-au raspuns
Răspuns la discuția drept de somaj
multumesc pentru raspunsuri. deci sa nu realizez venituri egale sau mai mari decat indemnizatia de somaj, asta am dedus
daca eu primesc indemnizatie 480 lei , pot inchiria cu 450 lei de exemplu nu ?
si asa nu pierd nici somajul
Discuție drept de somaj
Buna ziua , sant in somaj din luna iunie 2009 pana in iunie 2010. Cand am depus actele pentru somaj , nu aveam un alt venit, dar acuma as dori sa inchiriez o camera unei societati comerciale (contract inregistrat la finante), . Daca inchiriez spatiul pentru 120 euro lunar, mai pot beneficia de ajutorul de somaj in continuare ? Sau trebuie sa merg la ei sa declar ca incepand cu luna decembrie voi avea si un alt venit ?

va multumesc