avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate andrei67467

Activitate andrei67467



DanielaGiurgea a scris:

E-factura este obligatorie in acest moment daca clientul dvs este o entitate de stat (ex. gradinite, scoli, primarii, etc) - adica B2G (business to goverment). Va deveni obligatorie pt toata lumea, dar nu inca. Codul CAE N 4322 nu este incadrat in lista activitatilor cu risc fical ridicat Ordinului 12/2022 conform [ link extern ]

mersi , ma-m gandit ca se încadrează la construcții noi
Este obligatoriu sa trimit facturile pe e-factura pt un cod caen 4322?
Salut, eu am un magazin de la care cumpar materiale, doar de la acela cumpar de aprox 1 an si ma inteleg foarte bine cu ei, dar acum am observat pe o factura ca nu imi completează factura bine ( pe toate facturile scrie asa) , eu am sediul intr un ap de bloc dar aceștia imi scriu doar adresa blocului, fara sa mai scrie blocul scara ap et, le am spus si au spus ca nu au cum sa imi modifice fiindca asa ma au in cont, si mi au spus ca cui ul e cel mai important si sa nu imi fac probleme, acum întrebarea mea este daca pot sa am mari probleme in caz de control?
are cineva un site de unde se poate cumpara registrul de evidentă fiscală? pt un pfa
Salut, am o problema, eu cand mi-am facut pfa-ul ( in octombrie), pe cererea de înregistrare pfa cat si pe contractul de comodat, am uitat sa specific etajul sediului,adica am completat Blocul,Apartamentul,Scara dar lipseste etajul, acum ce sa fac? pot sa am probleme la un eventual control daca pe certificatul de înregistrare nu este specificat etajul?


george-neagu a scris:

In acest registru nu se trec informații de pe facturi ci de pe documentele de încasare sau plata. De exemplu raportul scos la finalul zilei de la casa de marcat sau extrasul de cont, dacă discutam de venituri, și chitanțe, bonuri de la casa de marcat cu codul cui al pfa sau extrasul de cont, pentru plăti.
La explicații treceți informația cât mai ușor de perceput în cazul unui control, deci "plata factura serie...nr....".

Am inteles, dar daca deja pe anul trecut am completat Doar cu Plata factura cu Nr .... fara sa mai trec si seria, pot sa am ceva probleme? am arhivat toate documentele in ordinea de pe registrul de încasări si plati
In registrul de încasări si plati, este de ajuns sa trec Plata Factura Nr... sau trebuie obligatoriu sa trec si Seria facturii? la felul operațiunii( explicații )
salut, pt un pfa pot sa am sediu social intr o localitate si domiciliul in alta localitate? același județ doar ca localități diferite fara sa detin un punct de lucru? cu autorizare la terți
Răspuns la discuția Completare factura


vali m a scris:

Pai dvs nu ii dati factura cu care ati cumparat materialele. O dati numai pe a dvs.

pai nu ar trebui sa completez NIR atunci?
Are cineva cont de firma la BT?
Am primit astazi ceva banii de la banca si la detalii scria NOTA CONTABILA INDIVIDUALA COMISION ATM , ce înseamnă mai exact? nu trebuia sa primesc niciun ban