avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela.tasulea

Activitate mihaela.tasulea

banca invoca prevederea din norma bancara conform careia la incetarea contractului inceteaza si orice obligatie contractuala a bancii/ clientului
Daca clientul a rambursat integral un credit si isi da seama in scurt timp ca i-a fost calculata gresit dobanda la un moment dat, mai poate face ceva pentru recuperarea banilor respectivi? In temeiul carui act normativ???
da, din pacate aceasta ar fi o solutie daca vrem bataie de cap. Stiu cum e cu procesele. Ar dura o groaza si ne-ar omori sanatatea. As fi vrut sa stiu daca mai e ceva de facut fara sa-l dau in judecata. Daca pot sa-l mai constrang prin contractul de vanzare cumparare.
Am incheiat precontract pentru vanzare-cumparare imobil. Eu sunt cumparatorul. Este vorba de un apartament intr-un imobil nou. In precontract am prevazut un termen pentru terminarea finisajelor in imobil si incheierea tranzactiei. Suntem cu doua zile inaintea incheierii contractului si nu sunt gata lusrarile in imobil. Eu iau credit de la banca pentru plata. Cum procedez si ce trebuie sa prevad in contractul de vanzare-cumparare ca sa il constrang pe vanzator sa-si respecte promisiunile din precontract. Ideea ar fi fost sa-i virez toti banii din creditul ipotecar dar sa nu ii dau o restul din avans. Se poate asa ceva? Mentionez ca am dat avans la precontract, in acesta am preazut ca potentialul vanzator sa-mi dea dublu avansului daca nu incheim tranzactia. Acum el spune ca, daca nu facem cum vrea el (adica sa incheiem tranzactia asa cum se afla imobilul acum) nu imi mai da apartamentul si sa-l dau in judecata pentru recuperarea banilor.
Răspuns la discuția precontract
da, am inteles.E greu cu interpretarea legilor atunci cand nu esti de meserie. Si nu te gandesti sa-ti mai iei avocat si inainte sa cumperi. Desi e mai nine sa previi decat sa corectezi apoi.
Multumesc
Răspuns la discuția precontract
clauza din contract suna asa: "In cazul in care promitentul vanzator refuza sa mai contracteze cu promitentul cumparator imobilul descris mai sus la pretul final si in conditiile prevazute in prezentul antecontract, acesta se obliga sa achite promitentului cumparator dublul sumei acordate drept avan s iar in cazul in care promitentul cumparator refuza sa mai cumpere acest imobil in conditiile de mai sus, acesta va pierde suma avansata."
Discuție precontract
Cum functioneaza promisiunea de vanzare din precontract? Daca eu ca cumparator nu vreau sa renunt la cumpararea imobilului, vanzatorul trebuie sa ma dea in judecata ca sa ma faca sa renunt in cazul in care nu vrea sa imi mai vanda? Eu ca cumparator sunt pur si simplu obligat sa accept dublul avansului cum am prevazut in precontract. Ce pot sa fac daca nu vreau sa renunt la cumparare?
Multumesc mult
Buna seara
Caza: Am facut precontract pentru cumparare apartament la mansarda unui imobil si am prevazut in precontract ca se va inchide o parte din casa scarii si ca aceasta parte va face parte din apartament. Cadastru era in lucru inainte de a se prevede aceasta in precontract. Acum a iesit cadastrul fara acea parte inclusa in apartament ci inclusa in partea comuna a imobilului. Se poate face rectificare la cadastru? Odata facute contractele pentru celelalte apartamente din imobil trebuie rectificate cadastrele si pentru acele apartamente? Contractele de vanzare-cumparare pentru apartamentele respective cum sunt afectate???
Multumesc mult.
am inteles.
Multumesc
am vrut sa zic ca imobilul are 3 nivele deasupra parterului. Scuze pentru exprimare.
Ma gandeam ca acoperisul ar deveni parte comuna cu ceilalti viitori colocatari. Mansarda nu are nici o iesire de acces pe acoperis si am citit pe undeva ca ar trebui asigurata aceasta. Ma gandeam sa nu ma oblige ulterior sa fac.
Plus de alta voiam sa stiu daca trebuie sa prevad in contract cota parte din locurile comune (scara, hol de acces in imobil) sau acestea sunt implicite.