avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate rares85

Activitate rares85

Răspuns la discuția Recuperare taxa auto
Nu inteleg,de ce nu pot recupera banii,daca taxa de poluare a fost ilegala,imi puteti arata articolul unde scrie ca nu se poate recupera.Va multumesc.
LA MULTI ANI !!!!

Daca am inmatriculat,in 2007, masina platind taxa de inmatriculare ,se mai poate recupera taxa,avand in vedere ca au trecut 7 ani.Multumesc.
Fara certificatul fiscal nu puteti inmatricula masina.Cel de la care ati cumparat masina trebuie sa va dea certificatul,atentie sa fie pe 0 sa nu apara datorii catre finante.
Nu plateste taxa daca nu ati recuperat banii.
Trebuie sa platiti taxa daca transcrieti masina pe dv..
Răspuns la discuția Taxa auto
1. Da,taxa se restituie chiar daca a vandut masina.
2. Daca transcrieti masina pe dv. inainte de recuperarea baniilor de la ANAF,nu mai platiti taxa.
Răspuns la discuția Timbru de mediu
Daca este inmatriculat inainte de 2007 sau daca propietarul a recuperat taxa,trebuie platit timbru de mediu.
Răspuns la discuția Dovada plata ANAF + chitanta ?
Pentru adeverinta de la anaf aveti nevoie de talonul masinii si de CNP al persoanei care a platit taxa.
Răspuns la discuția Timbru de mediu - partaj
Nu mai inteleg nimic,pe internet scrie ca ordonanta care anuleaza inmatricularea prin partaj intra in vigoare de la 1 septembrie,am inteles ca la politie de azi nu mai accepta dosare fara plata taxei.Cum sta treaba pana la urma ,a intrat legea sau nu?
Răspuns la discuția Dovada plata ANAF + chitanta ?
alexandru08 a scris:

...intre timp si-a recuperat banii din taxa.


Acest lucru se poate verifica pe site-ul judecatoriei de unde apartine persoana care a platit taxa,la sectiunea dosare dupa nume.