avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Activitate georgesima

Activitate georgesima

Am o suma de bani in conturi si intentionez sa ma casatoresc in regim normal (bunuri comune), din codul civil inteleg ca acesti bani raman bun propriu. Intentionez sa cumpar un apartament doar din fondurile acestea, eventual dupa casatorie si din ce am inteles sotia nu ar avea nici un drept asupra acestuia. As avea doua nelamuriri:

1. In practica, cat de usor e sa faci dovada ca bunul a fost achizitionat cu fonduri proprii, la un eventual partaj?

2. Daca bunul (apartamentul) cumparat in timpul casatoriei din fonduri proprii este vandut, banii de pe urma achizitiei raman tot fonduri proprii (eventual si profitul de pe urma vanzarii) ?
Pentru contractele de mandat cu onorariu de minim pe economie, mandatarul are asigurare de sanatate si contribuie la fondul acestuia de pensii?
Multumesc pentru raspunsuri. Banii provin din salariul meu + dividende incasate pe numele meu. Precizez ca aceste venituri sunt realizate in mare parte inainte de casatorie.
Daca sunt casatorit si cumpar doar cu fondurile mele un apartament, pe numele parintilor, la un eventual partaj sotia are vreun drept la acest bun? Se considera bun comun?