avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Activitate Sineu

Activitate Sineu

Răspuns la discuția Partaj, zero aport al paratului
Inteleg prezumtia de 50% , dar nu se ia in considerare aportul fiecaruia ? mai ales ca aportul unei parti este zero neavand surse de venit sau posibilitati financiare pentru a contribui la cumpararea proprietatii
Partaj
Va rog sa ma care pot fi consecintele unui parta in cazul in care : in timpul casatoriei a fost cumparata o proprietate in regim de comunitate de bunuri. Reclamantul dovedeste ca achizitia a fost facuta integral cu banii lui ,iar paratul nu a avut absolut nici o sursa de venit pe timpul casatoriei. Ma intereseaza cat i-ar putea reveni paratului , sau daca i-ar reveni ceva
Răspuns la discuția Mostenire in comunitate de bunuri
Da. Multumesc foarte mult. Acuma e clar
Răspuns la discuția Mostenire in comunitate de bunuri
Vreau sa mentionez ca divortul se face FARA partaj, Deci chiar si dupa divort , daca nu se face partaj ,proprietatea ramane a amandoura ( in devalmasie ). In situatia asta sotul supravietuitor nu-l mai mai mosteneste pe sotul defunct ? Va multumesc si astept o clarificare
Răspuns la discuția Mostenire in comunitate de bunuri
Va multumesc pentru raspuns. A doua intrebare era daca un divor FARA partaj ar schimba ceva in cotele mostenitorilor
Buna ziua. Situatia mea este urmatoarea : in timpul casatoriei am cumparat impreuna (regim matrimonial de comunitate de bunuri). Nu avem copii in aceasta casatorie. Eu am doi copii iar sotia unul , din casatorii anterioare. Intrebarea mea este urmatoarea : in cazul decesului unuia dintre soti cum se imparte mostenirea intre sotul supravietuitor si copii lui ? Daca s-ar face un divort fara partaj , s-ar schimba ceva cotele de succesiune ? Multumesc