avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 767 soluții astăzi
Forum Activitate Heresciug G.

Activitate Heresciug G.

Ce se intampla cu punctele de penalizare primite la suspendarea permisului?
Din cate am citit, cu suspendarea permisului se anuleaza toate punctele de penalizare avute pana in momentul suspendarii.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea, in cazul in care savarsesti o contraventie, spre exemplu viteza cu peste 20 km/h + incalcarea liniei continue si politistul te penalizeaza cu 20 de puncte de penalizare si, conform sanctiunilor savarsite, permisul va fi suspendat 2 luni deoarece s-a savarsit incalcarea liniei continue insa totusi ai primit 20 puncte de penalizare in acel moment; ce se intampla cu aceste 20 puncte? Se anuleaza cu suspendarea permisului?
Buna seara,

Este permisa folosirea aparatelor radar si amendarea de catre politistii ce folosesc masini neinscriptionate? Am fost amendat in cadrul depasirii viteze legale, contraventie surprinsa de aparatul radar in miscare.
Nici masina ce apartinea politistilor ce m-au oprit, nici cea care avea aparatul radar nu erau inscriptionate.
Masinile erau inmatriculate in mod normal, de culoare neagra.
Masina ce m-a oprit statea la "panda" pe partea stanga a carosabilului, ca si cum ar fi stationata. In momentul opririi, au activat un semnal luminos de culoare rosie/albastra, atasate sub oglinda retrovizoare.
Intreb deoarece am gasit cateva articole pe internet ce mentioneaza faptul ca masinile de politie trebuie sa fie inscriptionate pentru a folosi aparatul radar cat si pentru a amenda soferii in functie de contraventii.
Buna seara,

Am cateva intrebari legate de prelungirea perioadei de suspendare auto, cat si redobandirea permisului.
Acum 4 luni mi-a fost suspendat permisul pe o perioada de 90 de zile din pricina depasirii vitezei legale cu 54 km/h. Am sustinut testul de redobandire si am redus perioada cu 30 de zile.
Am obtinut permisul fara probleme iar astazi mi-a fost suspendat permisul, pe o perioada de 60 de zile, din cauza depasirii pe linia continua.

Intrebarile mele ar fi urmatoarele:
1. Mai pot sustine din nou examenul de redobandire? (Din ce am inteles, nu ar mai fi posibil deoarece permisul a fost suspendat deja de 2 ori intr-o perioada de 6 luni).

2. Perioada suspendarii curente se majoreaza cu 30 de zile? Aici imi este putin neclar deoarece sunt contraventii diferite si am inteles ca majorarea cu 30 de zile se aplica la savarsirea aceleiasi contraventii in cazul in care a fost efectuata intr-o perioada de maxim 6 luni. Aici nici domnul politist nu a stiut sa imi raspunda (la niciuna dintre intrebari).

Multumesc anticipat!