Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendarea si folosirea radarului pe masini ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendarea si folosirea radarului pe masini neinscriptionate

Buna seara,

Este permisa folosirea aparatelor radar si amendarea de catre politistii ce folosesc masini neinscriptionate? Am fost amendat in cadrul depasirii viteze legale, contraventie surprinsa de aparatul radar in miscare.
Nici masina ce apartinea politistilor ce m-au oprit, nici cea care avea aparatul radar nu erau inscriptionate.
Masinile erau inmatriculate in mod normal, de culoare neagra.
Masina ce m-a oprit statea la "panda" pe partea stanga a carosabilului, ca si cum ar fi stationata. In momentul opririi, au activat un semnal luminos de culoare rosie/albastra, atasate sub oglinda retrovizoare.
Intreb deoarece am gasit cateva articole pe internet ce mentioneaza faptul ca masinile de politie trebuie sa fie inscriptionate pentru a folosi aparatul radar cat si pentru a amenda soferii in functie de contraventii.
Din pacate, pentru dvs., articolele pe care le-ati gasit pe internet nu spun adevarul. Deocamdata nu exista o prevedere legala care sa oblige la inscriptionare.