avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate michelina1971

Activitate michelina1971

Buna seara! Am si eu nevoie sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema:
conform normelor de aplicare controlului financiar preventiv, una dintre conditiile pe care o persoana trebuie sa le indeplineasca pentru a putea face CFP este de a avea o vechime de trei ani in domeniul financiar contabil. Intrebarea mea este : daca fac niste cursuri in urma carora obtin atestat de controlor financiar(recunoscut,cod COR 121121), dar nu am vechime 3 ani in domeniul financiar(am vechime ca economist in alt domeniu si de curand lucrez in contabilitate) pot face CFP, sau acest atestat nu este valabil decat daca indeplinesti conditia de vechime in domeniul financiar contabil?
Răspuns la discuția Incadrare preot
Am supus dezbaterii acest subiect, deoarece vroiam sa stiu daca preotul poate fi incadrat in alta categorie dacat TESA deoarece normativul de personal tesa este limitat si preotul ocupa un post din acest normativ, post pe care ar putea fi incadrat un economist de exemplu.



Este corect ca in statul de functii al unui spital, preotul sa fie inclus la personal TESA? Daca nu, atunci unde poate fi incadrat?
Multumesc,dar revin cu niste precizari; parintii mei au divortat, dupa care tata s-a recasatorit.Ce-a de-a doua sotie l-a parasit la scurt timp dupa casatorie,iar la ceva timp dupa aceasta, tata a decedat, neapucand sa divorteze legal de cea de-a doua sotie(nemaistiind nimic de ea). Copii nu are cu cea de-a doua sotie si asa cum va spuneam, mariajul lor a fost de scurta durata. Ce drepturi are ea la mostenire asupra bunurilor personale ale tatalui meu?
Dupa moatrea sotului, sotia are drepturi de mostenire asupra unui bun dobandit inainte de casatorie de catre sot? sau au numai copii?
Multumesc pentru raspuns si ''LA MULTI ANI!'' , domnule Elis.
Va multumesc pentru raspuns.
Multumesc, dar nu m-am lamurit. Vreau un raspuns concret.
De ce la bugetari persoanele incadrate cu studii superioare ca debutant nu beneficiaza de salariul min de 1100 roni?

In grila de salarizare, un economist debutant are 680 roni. (si nu mai inteleg nimic).


Salariul minim pe economie este 550 ,inmultit cu 2 ,coeficientul pt studii superioare, rezulta 1100, nu 680.


Va rog sa-mi explice si mie cineva, se aplica regula doar la privati? Mi mi se pare o discriminare pentru cei din sectorul bugetar.
Se poate solicita realizarea acestui act aditional retroactiv? De un an de cand ma confrunt cu aceasta situatie. Pot solicita aceste drepturi pe un an de zile?