Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor Control financiar preventiv
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

Control financiar preventiv

Buna seara! Am si eu nevoie sa ma lamureasca cineva in urmatoarea problema:
conform normelor de aplicare controlului financiar preventiv, una dintre conditiile pe care o persoana trebuie sa le indeplineasca pentru a putea face CFP este de a avea o vechime de trei ani in domeniul financiar contabil. Intrebarea mea este : daca fac niste cursuri in urma carora obtin atestat de controlor financiar(recunoscut,cod COR 121121), dar nu am vechime 3 ani in domeniul financiar(am vechime ca economist in alt domeniu si de curand lucrez in contabilitate) pot face CFP, sau acest atestat nu este valabil decat daca indeplinesti conditia de vechime in domeniul financiar contabil?
michelina1971, utilizator
Daca normele metodologice impun aceasta conditie trebuie sa aveti trei ani vechime in domeniul financiar(ca si activitate) si nu ca studii.La controlor financiar trebuie sa vedeti ce competente aveti(exista o anexa la certificate),dar conditia de trei ani vechime trebuie indeplinita.