avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 699 soluții astăzi
Forum Activitate c2023

Activitate c2023

Intrebare conditii zugravire partiala scara bloc.
Buna ziua,
Puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai jos?
Locuiesc la parter intr-un bloc de 4 etaje cu 4 scari din sector 4, Bucuresti.
Proprietarii a 13 din cele 15 apartamente de pe scara mea doresc sa zugraveasca scara doar pentru etajele 1,2,3 si 4 (parterul scarii este zugravit prin programul de reabilitare termica)
Administratorul a inceput sa adune bani in avans pentru zugravire, desi nu s-a tinut nici o sedinta (doar cel care a avut ideea zugravirii a venit pe la fiecare apartament cu un tabel sa semneze cine doreste sa achite bani in avans pentru zugravire, iar eu am spus ca nu doresc sa platesc). Ca sa convinga lumea spunea ca va costa 10000 RON, acum spune ca de fapt suma de 10000 RON e fara tva si fara materiale.
Eu le-am spus ca nu doresc sa contribui la plata zugravirii acestor etaje, pentru ca eu consider ca este normal sa plateasca fiecare pentru partea lui de scara, mai ales ca cei de la etajele superioare au obiceiul sa tina geamurile de pe scara deschise tot timpul si gateasca cu usa deschisa.
Acum cel care a venit cu ideea zugravirii doreste sa ii convinga pe ceilalti sa ma ameninte cu un avocat ca ma vor actiona in judecata ca sa ma convinga sa fiu de acord sa platesc si eu si a pus un anunt de sedinta pe geamul de la intrare, fara sa il semneze si fara sa scrie o data de afisare pe el.
Locatarii de la celelalte scari au spus ca locatarii de la fiecare etaj vor plati pentru acel etaj
Care sunt conditiile legale care trebuie indeplinite pentru a putea fi realizata zugravirea partiala a scarii mentionata , cine trebuie sa plateasca (toate apartamentele de pe scara sau doar cele de la etajele unde se face zugravirea), cum trebuie impartita suma aferenta zugravirii?
Va multumesc!
Cata
Va multumesc!
Intrebare
Buna ziua,
In 15.Septembrie.2023 am primit numar de inregistrare de la Primaria Sectorului 4 pentru o lista de intrebari transmisa prin email, dar nu am primit nici un raspuns pina acum.
Puteti ca rog sa imi spuneti ce trebuie sa fac in continuare?
Multumesc,
Catalin
Va multumesc!
Amenintare cu obligativitate montare geam termopan la reabilitare termica.
Buna ziua,
Puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai jos?
Locuiesc la parter intr-un bloc din sector 4, Bucuresti, aflat in proces de reabilitare termica cu fonduri de la Uniunea Europeana si de la primaria de sector.
Pina acum au fost inlocuite geamurile cu geamuri termopan propuse de firma care executa reabilitarea doar acolo unde locatarii au dorit acest lucru.
Am masurat si am calculat ca noile geamuri termopan montate la bucatarie la alti vecini cu ocazia reabilitarii termice au suprafata de sticla transparenta mai mica cu 42% decit suprafata de sticla pe care o am eu in prezent la ferestrele cu rama de lemn.( intrucit in parte de sus au plastic alb opac si un ventilator)
Eu nu am geamuri termopan la bucatarie si balcon si am spus persoanei care se ocupa cu masurare si montare ca doresc inlocuire geamuri la balcon, iar la bucatarie sa pastrez geamurile din prezent cu rama de lemn, iar acesta a spus ca va avea nevoie sa ii scriu ca nu doresc montare termopan la bucatarie, dar inca nu a venit nici sa masoare , nici sa ii dau ceva scris.
Apoi a venit seful de santier si a spus ca e obligatoriu sa inlocuiesc geamurile cu rama de lemn cu geamuri termopan, iar cind l-am intrebat in baza carei legi afirma asta , nu a mentionat nici o lege si a spus ca e mai bine sa montez termopan din experienta lui de santier.
Astazi 06.10.2023 a venit impreuna cu seful de santier inca un alt inginer de la firma care se ocupa de reabilitare si m-a amenintat ca este obligatoriu sa montez termopan la bucatarie, in caz contrar va veni cineva de la primarie impreuna cu cineva de la Politie sa ma oblige sa montez termopan la bucatarie. Am intrebat in baza carei legi afirma asta si i-am cerut un act scris in care sa fie mentionat acest lucru, dar nu mi-a oferit asa ceva.
Pina acum nu am primit (desi am solicitat verbal) nici un act de la firma de reabilitare in care sa fie mentionate caracteristicile gemurilor montate, garantia oferita, daca cumva este posibila alegerea unor variante mai bune de geamuri in locul celor propuse de ei cu plata diferentei de bani, legea in baza careia ei spun ca sunt obligat sa montez termopan.
Ce ar trebui sa fac tinind cont de amenintarile primite?
Este obligatoriu ca dupa reabilitare termica sa am instalate geamuri termopan? Exista vreo sanctiune daca nu am geamuri termopan la toate ferestrele din apartament dupa incheierea procesului de reabilitare termica ?
Am trimis si un email la primarie in 13.09.2023 cu intrebarile “Este obligatoriu ca dupa reabilitare termica sa am instalate geamuri termopan? Exista vreo sanctiune daca nu am toate geamurile termopan la apartament dupa incheierea procesului de reabilitare termica ?”; “ce garantie si ce caracteristici tehnice au geamurile termopan propuse spre montare”;” este posibila alegerea pentru termopanele montate de catre primarie la reabilitare a altor variante de rama, tip geam , feronerie in locul celor propuse de primarie , desigur cu plata diferentei de bani”, dar inca nu am primit raspuns. (mi-au trimis doar un numar de inregistrare)
Va multumesc!
Va multumesc!
Repartitie cheltuiala reparatie acoperis pentru 2 apartamente
Buna seara,
Puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai jos?
Locuiesc la parter intr-un bloc cu 4 etaje si 4 scari.
Fara a avea loc anterior vreo sedinta de asociatie, luna aceasta a aparut de plata la intretinere o suma aferenta reparatiei la 2 apartamente aflate la ultimul etaj, dar aflate la alte scari decit cea pe care locuiesc eu. Suma a fost impartita egal la cele 4 scari, apoi in sume diferite pentru garsoniera, 2 camere si 3 camere
Este legal? Daca nu, ce ar trebui facut?
Acum aproximativ 7 ani a fost reparat acoperisul in dreptul unui apartament de pe scara mea si atunci am platit doar cele 5 apartamente din dreptul bucatii de acoperis reparat, nu toate apartamentele din bloc , ca acum. Atunci a fost legal?
Sunt doua situatii identice, dar tratate diferit din punct de vedere al repartitiei cheltuielilor, ceea ce ma nedumereste.
Va multumesc!