avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Activitate enikohorst

Activitate enikohorst

trebuie sa va intoarceti in momentul in care copilul dumneavaostra implineste varsta de doi ani (deci martie) si nu la doi ani de cand s-a suspendat contractul de munca.
Buna ziua,

As dori foarte mult sa stiu daca exista o lege referitor la drepturile mamelor in spitalele de maternitate. Are femeia voie sa duca cu ea pe cineva care sa o ajute psihic la nastere etc.

Va multumesc amnticipat,

Eniko Horst
Buna ziua,

Am o scurta intrebare: acum cateva luni am citi ca daca pe perioada celor doi ani de crestere copil se naste al doilea copil, atunci veniturile luate in considerare sunt cele acumulate in 12 luni inaintea nasterii primului. Poate cineva sa imi spuna unde gasesc acest pasaj in lege?

Multumesc, Eniko Horst
Buna dimineata,
Incercam sa gasesc paragraful din lege unde este precizat care sunt veniturile luate in considerare in cazul in care cel de-al doilea coipl se naste in cei doi ani in care sunt acasa in concediu de crestere al primului copil. Daca imi aduc bine aminte atunci erau luate in considerare veniturile acumulate in cei 12 luni inainte de nasterea primului copil.

Multumesc, Eniko
Buna ziua,
acum aproape o luna parintii mei au cumparat o masina nou cu ajutorul reglementatiei Legii 488/2006 Privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap. (Fratele meu are handicap grav). Saptamana aceasta le va expira numarul de inmatriculare rosu si ar trebui sa inregistreze masina. Insa ei ar dori sa evite sa plateasca taxa de poluare. Ar putea sa ceara inca o luna numere rosii? Cineva mi-a zis ca daca se vor cere inca o data numere rosii atunci la inmatriculare masina nu va fi luata ca noua ci deja folosita. In cazul acesta taxa noua Tariceanu este mult mai mare decat acum taxa pentru masina noua. Numerele actuale sunt valabile pana in 11 decembrie, oare sa asteptam pana in 15? Sau sa luam inca o luna numere rosii?
Conform informatiilor de pe site-ul mentionat de dvstra, se iau in considerare si indemnizatiile de crestere a copilului. Deci in cazul meu, - fiind momentan in concediu de crestere a primului copil, iar inainte de terminarea celor 24 luni pe perioada carora beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului, daca totul decurge bine, voi naste al doile copil. Acesta inseamna ca pentru acest al doilea copil voi putea opta pentru cei 600 ron primiti in ultimele 23 luni + veniturile din chirii supuse impozitului pe venit - (acumulate pe o perioada de 9 luni)?

Cum legea intra in vigoare de la 1 januarie, si este valabila si pentru mamele care la momentul intrarii in vigoare sunt deja in concediu, ele pot opta pentru cei 85%. Oare vor trebui depuse dosare noi sau doar o cerere pe baza caruia se va aproba plata? :">
Multumesc:
Eniko Horst
Răspuns la discuția Concediu crestere copil 2 ani
Multumesc pentru raspuns!
Deci pentru al doilea copil se vor lua in considerare cei 600 ron primiti in ultimele 12 luni ca indemnizatie pentru primul copil + venituri din inchiriere supuse impozitarii pe venit (chiar daca veniturile din chirii au fost primite pe perioada de 9 luni inaintea nasterii celui de-al doilea copil?)?
Trebuie sa imi instiintez oficial angajatorul, respectiv Directia Muncii de a doua sarcina?

Va multumesc;
Eniko Horst
Răspuns la discuția Concediu crestere copil 2 ani
"Avand in vedere aceste modificari si tinand cont ca cele 12 luni pot fi constituite si din perioadele in care persoanele s-au aflat in anumite situatii, conform alin. (2) al art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, apreciem ca persoanele vizate:

• au posibilitatea alegerii intre stabilirea indemnizatiei in suma fixa ori pe baza veniturilor realizate pe ultimele 12 luni in care au fost in urmatoarele situatii:
- au beneficiat de indemnizatie de somaj, stabilita conform legii;
- au beneficiat de concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate - concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale, concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate, concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav, concedii medicale si indemnizatii de risc maternal,
-- au beneficiat de indemnizatia lunara pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, respectiv pana la varsta de 3 ani in cazul copilului cu handicap; " Citat de pe pagina contractdemunca.

Din acesta sa inteleg ca la al doilea copil am dreptul sa aleg intre cei 600 sau media veniturilor realizate? Oare aici la venituri se refera la veniturile pe care le-am avut inainte de nasterea primului copil sau la indemnizatia pe care am primt-o in concediul de crestere al primului copil?

Va multumesc anticipat:
Eniko Horst
Răspuns la discuția Concediu crestere copil 2 ani
"Aceeasi indemnizatie" va referiti la cei 600 Ron sau pot opta si pentru cea de 85% din media veniturilor realizate?
Multumesc:
Eniko
Buna ziua,

As avea o intrebare destul de simpla: momentan sunt in concediu de crestere a primului meu copil pana in aprilie 2009. In luna martie 2009 insa voi naste al doile bebelus. Am dreptul la indemnizatia pentru crestere a copilului in continuu pana cel de-al doilea copil implineste 2 ani? Respectiv voi beneficia de cei 600 + 200 Ron sau 85% din salar?

Multumesc mult:
Eniko