avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Akyy

Activitate Akyy

Sotul meu a decedat la varsta de 65 ani avand calitatea de pensionar, am dreotul la pensie de urmas,, si eu sunt pensionara
Vreau sa vand o casa la țară, ce fac ,schița sau cadastru, am inteles de la un notar ca se poate vinde si cu schită? MULTUMESC
Inseamna ca cu cei 11 ani cotizati nu o sa pot nici la implinirea varstei de pensionare?
Pot lua indemnizatie sociala cu 11 ani cotizati?

Buna dimineata, sporul de vechime intre anii1985 -1990 se regaseste la casa de pensii sau trebuie sa merg la intreprinderea unde am lucrat sa iau adeverinta, asta pt cand voi avea varsta de pensionare?va multumesc
Atunci la ce se face referire ca cei care au cotizat 10 ani primesc pensie 40% din salariul minim brut pe economie si daca se cotizeaza pana la 15 ani pt fiecare an se mai adauga 1% , , va multumesc
Daca am 10 ani pe cartea de munca, atat am cotizat pot iesi la pensie?
După ce un copil implineste 18 ani ma poate da in judecata retroactiv?mentionez ca eu i am dat pensie alimentara si nu am dovezi pt ca mama ei nu a cerut legal?
Daca dupa terminarea liceului si implinirea varstei de 18 ani nu merge imediat la facultate ci peste un an sa zicem mai sunt obligat sa platesc pensie alimentara?ca sa fiu obligat sa platesc studiile ar trebuii sa aiba continuitate? Va multumesc

Buna seara, am un copil de 16 ani in afara casatoriei, i mi poarta numele, pana acum i am dat lunar o suma de bani fara nici o dovada pt ca legal mama copilului nu a facut nici un demers, daca nu i mai dau nimic de acum ce poate face mama copilului impotriva mea ,