avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Activitate andreea16099

Activitate andreea16099

Buna ziua,
Multumesc de raspuns. Am intrebat la Brigada Rutiera si m-au anuntat ca s-a trimis dosarul la Parchet cu solutia de clasare, momentan nu am primit nimic acasa. Cam cat timp dureaza pana voi fi instintat ca s-a depus plangere pe civil pentru despagubire? In instanta va trebui sa achit reparatia integrala sau doar diferenta?

Szekely Barna a scris:

In mod normal daca a acuzat niste dureri, Poliția nu putea să zică nu. Și la Poliție lucrurile se complică. In loc de un PV de tamponare se face cercetare, etc. Când există presupuse vătămări procedural se ridică permisul, pe care le tot prelungiți. După 90 de zile polițistul de caz trimite Procurorului cu soluția de Clasare. Poate ați primit, daca nu, atunci urmează. Daca asiguratorul nu poate achita integral dauna mașinii, înseamnă că e dauna totala. Și procedural nu se poate plati mai mult de valoarea reală a mașinii. Pentru diferența de bani trebuie sa va dea în judecată pe civil. Pe asta poate câștiga, ptr că soluția va fi că prejudiciul trebuie reparat, că să poată să cumpere o mașină similară. Daca va câștiga va trebui să achitați.

Buna ziua,

Nu am primit nimic acasa. Am cautat dosarul prin toate modalitatile, nu l-am gasit. Comunicarea de prelungire a dovezii este de la Parchet.

adrian@13 a scris:

Bună ziua ! Ați fost trimis în judecată? Ați primit un rechizitoriu acasă ? Comunicarea este de la Parchet sau de la o Judecătorie? Este posibil sa fi fost trimis dosarul la Judecătorie dar sa fie o greșeală de redactare la indicativ. Întrați pe Portalul instantelor la judecătoria de care aparține unitatea de Parchet care a avut dosarul. Aveți acolo un motor de căutare. Introduceți numărul dosarului fără indicativ și vedeți ce vă arată . Tot acolo puteți da căutare și după numele dumneavoastră.

Buna ziua,
In urma unui eveniment rutier, s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala (mentionez ca victima a facut doar un control de jumatate de ora la privat, nu i s-a emis certificat medico-legal). Din luna octombrie 2023 am depus cereri pentru prelungirea dovezii de circulatie, toate fiind aprobate de procuror. Insa, de data aceasta am observat in raspunsul de la Parchet urmatorul aspect:
In coltul din stanga paginii scrie
Nr nou: xxxxx/162/P/2023
Nr vechi xxxxx/P/2023.
Ce inseamna acest numar nou? Inteleg ca 162 ar fi numarul de identificare al instantei de judecata, insa in lista electronica a instantelor de judecata, 162 nu este identificator pentru nicio instanta.
Poate avea legatura cu faptul ca in corpul mail-ului pentru prelungirea dovezii am mentionat de aceasta data ca doresc ca eventualele comunicari postale cu privire la dosar sa imi fie transmise la alta adresa decat cea din buletin? Sau persoana vatamata a depus plangere impotriva mea intre timp?
Buna seara! Am discutat cu victima si nu a avut nevoie de concediu medical sau de alte ingriiri. I-au prescris paracetamol pe reteta dupa consult.

POPA GHEORGHE a scris:

Numai la finalizarea dosarului de catre procuror puteti afla ce a decis acesta. Depinde de afectiunile suferite de victima, de numarul de zile de concediu medical, etc.

Va multumesc pentru raspuns! Nu am incalcat o norma rutiera, persoana vatamata care conducea autovehiculul a oprit brusc si nu am mai avut spatiu de franare. Nu am contestat PV, stiam ca eu voi fi vinovat. Chiar daca nu am incalcat vreo norma rutiera si nu va fi procesul pentru vatamare corporala, mi se va suspenda oricum permisul la finalul anchetei?
Buna ziua.
In urma unui accident rutier in luna Octombrie (accidentul a fost unul usor, insa persoana vatamata a cauzat dureri de cap, am fost la spital si nu a avut nevoie de ingrijiri medicale) mi-a fost retinut permisul si mi s-a dat dovada cu drept de circulatie 15 zile. Dupa 15 zile am depus cerere catre parchet pentru prelungirea dovezii de circulatie cu 30 de zile, asa am procedat si in luna Noiembrie. Intrebarea mea este: cat mai pot prelungi aceasta dovada? Cum sunt instiintat despre rezolutia cercetarii penale? Cum imi pot recupera permisul?
Buna ziua, eu am sunat la Parchetul Sectorului 3 si mi-au spus ca pot trimite toate documentele pe mail, nu au spus nimic de casuta postala. Sa redepun documentele la casuta postala?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Acest lucru l-a intrebat si politia, dar persoana a declarat ca purta. Asta a fost si nedumerirea mea, cum poate un impact usor sa te dea cu capul de volan, si mai ales, daca purtai centura? Daca impactul a fost asa mare cum a declarat, de ce nu a sarit airbag-ul?

Pompiliu92 a scris:

Daca s-a lovit in volan, inseamna ca nu purta centura, nu?

Multumesc, am mers la Udriste si mi-au spus ca dosarul meu a ajuns la Parchetul Sector 3, desi cererea mea s-a depus catre Parchetul Sector 4, asa cum mi-a spus politistul sa o depun. Am depus din nou cererea ieri catre Parchetul Sector 3. Aveti idee in cat timp se va elibera? Dovada expira maine, am sanse sa fie prleungita pana maine?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Mergeti la Udriste.

Multumesc, am mers la Udriste si mi-au spus ca dosarul meu a ajuns la Parchetul Sector 3, desi cererea mea s-a depus catre Parchetul Sector 4, asa cum mi-a spus politistul sa o depun. Am depus din nou cererea ieri catre Parchetul Sector 3. Aveti idee in cat timp se va elibera? Dovada expira maine, am sanse sa fie prleungita pana maine?