avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 151 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, In urma unui eveniment rutier, s-a deschis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, In urma unui eveniment rutier, s-a deschis dosar penal ...

Buna ziua,
In urma unui eveniment rutier, s-a deschis dosar penal pentru vatamare corporala (mentionez ca victima a facut doar un control de jumatate de ora la privat, nu i s-a emis certificat medico-legal). Din luna octombrie 2023 am depus cereri pentru prelungirea dovezii de circulatie, toate fiind aprobate de procuror. Insa, de data aceasta am observat in raspunsul de la Parchet urmatorul aspect:
In coltul din stanga paginii scrie
Nr nou: xxxxx/162/P/2023
Nr vechi xxxxx/P/2023.
Ce inseamna acest numar nou? Inteleg ca 162 ar fi numarul de identificare al instantei de judecata, insa in lista electronica a instantelor de judecata, 162 nu este identificator pentru nicio instanta.
Poate avea legatura cu faptul ca in corpul mail-ului pentru prelungirea dovezii am mentionat de aceasta data ca doresc ca eventualele comunicari postale cu privire la dosar sa imi fie transmise la alta adresa decat cea din buletin? Sau persoana vatamata a depus plangere impotriva mea intre timp?
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
andreea16099, utilizator
Cel mai recent răspuns: adrian@13 , utilizator 09:10, 25 Ianuarie 2024
Bună ziua ! Ați fost trimis în judecată? Ați primit un rechizitoriu acasă ? Comunicarea este de la Parchet sau de la o Judecătorie? Este posibil sa fi fost trimis dosarul la Judecătorie dar sa fie o greșeală de redactare la indicativ. Întrați pe Portalul instantelor la judecătoria de care aparține unitatea de Parchet care a avut dosarul. Aveți acolo un motor de căutare. Introduceți numărul dosarului fără indicativ și vedeți ce vă arată . Tot acolo puteți da căutare și după numele dumneavoastră.
Ultima modificare: Miercuri, 24 Ianuarie 2024
adrian@13, utilizator
Buna ziua,

Nu am primit nimic acasa. Am cautat dosarul prin toate modalitatile, nu l-am gasit. Comunicarea de prelungire a dovezii este de la Parchet.

adrian@13 a scris:

Bună ziua ! Ați fost trimis în judecată? Ați primit un rechizitoriu acasă ? Comunicarea este de la Parchet sau de la o Judecătorie? Este posibil sa fi fost trimis dosarul la Judecătorie dar sa fie o greșeală de redactare la indicativ. Întrați pe Portalul instantelor la judecătoria de care aparține unitatea de Parchet care a avut dosarul. Aveți acolo un motor de căutare. Introduceți numărul dosarului fără indicativ și vedeți ce vă arată . Tot acolo puteți da căutare și după numele dumneavoastră.

Bună dimineața! Puteți intreba organul de cercetare penală ( polițistul care in lucru dosarul ).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună dimineața, am fost ieri la judecătorie intr-un dosar ... Galma Galma Bună dimineața, am fost ieri la judecătorie intr-un dosar pentru conducere fără permis art.35 alin. 2 confirmare renunțare la urmărirea penală, ... (vezi toată discuția)
Înștiințare de la parchet .. Niță Valentin Cătălin Niță Valentin Cătălin Bună ziua ! Acum o săptămână am fost la Parchet pentru audierea în calitate de inculpat în baza unei infracțiuni de conducere sub influenta ... (vezi toată discuția)
Clasare sau trimitere in judecata? luticus luticus Avem urmatoarea problema. 1. Pe portalul just.ro am gasit inregistrata la Judecatoria sector 1 o cauza in care este descrisa fapta de fals in declaratii ... (vezi toată discuția)