avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate roxikira

Activitate roxikira

Răspuns la discuția CONTRACT DE INTRETINERE
eu am cautat pe forum o problema asemanatoare dar nu am avut rabdare sa caut in toate paginile...nu am o conexiune stralucita si tocmai de aia am deschis eu un subiect nou...as aprecia daca imi trimite cineva acel topic despre care vorbeati dvs :)
Răspuns la discuția uzufruct viager cetatean strain
pai contractul de v-c l-am scris eu cuvant cu cuvat pe prima pagina....adica trebuie ea sa renunte la drptul ei de mostenire???poate avea pretentii?
Răspuns la discuția uzufruct viager cetatean strain
pai si daca tot vine soacra mea in romania si renunta de buna voie si nesilita de nimeni la dreptul de uzufruct viager...iar sotul devine proprietar deplin...banuiesc ca nu se mai pune problema ca sora lui sa aibe pretentii la acest apartament ??sau are drept de mostenire...in sensul ca poate ataca acest contract fie el si modificat ulterior?
Bunica mea a facut urmatorul contract de intretinere cu unchiul meu si respectiv sotia acestuia.Bunica are o casa si trei copii.Contractul suna in felul urmator:

Contract de intretinere
Subsemnata Bunica domiciliata in....,in calitate de transmitoare si
Subsemnatul Unchiul,casatorit cu Matusa domiciliati in ....,in caliatete de dobanditori,incheiem prezentul contract in urmatoarele conditii:
Subsemnata transmitatoare,transmit fiului meu si norei mele ,dobanditori susnumiti,cu titlul de intretinere,nuda proprietate asupra imobilului,propietatea mea,situat in.........inscris in CF.........compus din...........
Am dobandit dreptul de proprietate asupra acestui imobil cu titlu de mostenire cu act nr........in baza celor inscrise in cartea funciara B3.
transmiterea se face libera de sarcini,cu exceptia dreptului de uzufruct viager pe care inteleg sa mi-l retin asupra imobilului descris mai sus precum si a sarcinii de intretinere ce se constituie prin acest act si fara procese.
Garantez pe dobanditori de evictiune si incuvintez intabularea in cartea funciara a dreptului lor de nuda proprietate,concomitent cu intabularea dreptului meu de uzufruct viager asupra imobilului descris mai sus.
Instrainarea se face in schimbul intretinerii pe care dobanditorii o vor presta fata de mine,pe toata durata vietii mele cu toate cele necesare traiului,constand in:locuinta,imbracaminte,alimente,apa,lumina,caldura,tratament medical si spitalizare in caz de boala si inmormantare dupa deces,pe cheltuiala lor,dupa obiceiul locului.
Subsemnata transmitatoare declar ca mi s-au adus la cunostinta prevederile art.30 din legea 17/2000 privind asistenta sociala a persoanelor varstnice si sunt de acord cu incheierea prezentului act fara sa fiu asistata de un reprezentant al autoritatii tutelare.
De comun acord cu dobanditorii,evaluam imobilul la suma de...cat si intretinerea pe 10 ani-la aceeasi valoare,dar numai in vederea taxarii actului.
Taxele pentru perfectarea actului cat si taxele si impozitele legale aferente imobilului ce se transmite,vor fi suportate de catre dobanditori.
Imobilul se transmite dobanditorilor in starea in care se afla in prezent,stare cunoscuta si acceptata de acestia,casa fiind construita in anul...,potrivit declaratiilor partilor,urmand ca intrarea in stapanire de fapt asupra imobilului sa se faca la data decesului beneficiarilor de dreptului de uzufruct,sau la data incetarii acestui drept in vreunul din modurile de stingere a uzufructului prevazute de lege.
Subsemnatii dobanditori dobandim drptul de nuda proprietate,asupra imobilului descris mai sus in conditiile acestui act,pe care ne obligam sa le respectam si cunoastem ca transmitatoarea a dobandit dreptul de proprietate in modul mentionat mai sus si ca imobilul nu are procese si nici alte sarcini in afara celor constituite prin acest inscris,cu care suntem de acord.
Subsemnatele parti contractante avem cunostinta de faptul ca,in cazul neindeplinirii sau indeplinirii necorespunzatoare a obligatiilor ce revin in baza prezentului contract dobanditorilor,transmitatoarea va putea solicita rezilierea contractului.
Rezilierea contractului pentru motivele de mai sus,nu da dreptul dobanditorilor de a pretinde contravaloarea intretinerii prestate pana la data rezilierii.
Dupa intocmirea contractului de instrainare 1(un) exemplar al actului se va transmite din oficiu Autoritatii Tutelare din cadrul Primariei......in conformitate cu art.32 din legea 17/2000.
Subsemnatele parti contractante,declaram ca avem cunostinta de obligatia noastra de a inregistra la primaria....,serviciul de taxe si impozite,prezentul contract,in termen de 30 de zile de la data incheierii acestuia.
In temeiul art.56 din legea 7/1996,cu modificarile si completarile ulterioare,notarul public va comunica actul la biroul de carte funciara in vederea inscrierii acestuia in cartea funciara.
Subsemnatele parti contractante declaram ca prezentul act a fost redactat..........in fine...mai scrie ceva pe aici dar nu cred ca mai este relevant!
INTREBARILE BUNICII MELE SUNT URMATOARELE:
1.AVAND IN VEDERE CA PREZENTUL ACT S-A FACUT PE ASCUNS...NICIUNUL DIN CEILALTI 2 FRATI NESTIIND DE ACESTA CE DREPTURI LE MAI REVINE LOR???
2.BUNICA POATE VINDE IMOBILUL FARA ACURDUL DOBANDITORILOR?
3. CE SE INTAMPLA DUPA MOARTEA EI CU ACEASTA CASA?cINE ARE DREPTURI TOTALE ASUPRA EI?
4.DACA NU SE POATE VINDE SE POATE MACAR REZILIA FARA CA UNCHIUL SI SOTIA LUI SA STIE?ESTE CONSTANT AMENINTATA SI II ESTE FRICA DE ACESTIA!!!
5.CE MAI POT FACE CEILALTI DOI FRATI?
Răspuns la discuția patron puscarias
pai am la firma semanate de la contracte cu clientii pana la facturi si chitante care ma gandesc ca nu au cum sa le ascunda...mai ales ca se tine si o contabilitate a acestora.ideea e ca nu stiu cat de mult de vor implica cei de la itm....iar cat despre martori nici nu-mi fac probleme ca nu vor recunoaste :)
Răspuns la discuția patron puscarias
DA monteaza si acum...monteaza el pesonal...pentru ca nu am plecat numai eu...au plecat si montatorii(si ei avnd aceiasi problema ca si mine)
Am fost la ITM si mi-au dat un formular de sesizare dar mi-au spus sa fac dovada ca am lucrat acolo...cam greu...sunt la sediul firmei o groaza de acte semnate de mine dar nu stiu daca ei le vor arata in caz ca vor fi controlati.
Am fost si la politie...la sectia din raza teritoriala unde isi au ei sediul dar cei de acolo au dat din umeri si habar nu aveau de autorizatii si m-au trimis tot la ITM...mai pe scurt m-au tot pasat de la o institutie la alta #-o
Acum problema e cum fac eu dovada ca am lucrat acolo...e de ajuns ca am o groaza de martori???
Răspuns la discuția uzufruct viager cetatean strain
Mda...foarte complicat #-o Pana la urma nu se va mai face nimic in Germania...nici o declaratie pentru ca notarii de acolo sunt batuti in cap sau ceva de genul#-o
Si-a facut soacra mea programare la un notar acolo si i s-a spus ca nu ii poate face un asemenea act pana nu trimitem noi din Romania un C.F. si o alta declaratie de la un notar de aici in care sa se specifice ca este legala aceasta declaratie pe care ea vrea sa o faca...si pe langa toate acestea ii mai cere si cate 100 euro pentru fiecare semnatura pe care notarul o da(furaciuneee :D)..asta ca sa nu mai zic de apostila care este si mai scumpa.
Asa ca va veni ea personal luna asta in Romania si banuiesc ca e mai simplu asa =D>
Acum imi pun urmatoarea intrebare...daca tot vine ea aici si declara la un notar de al nostru(care oricum e mult mai ieftin)ca renunta la uzufructul viager ...putem modifica si contractul de vanzare-cumparare...adica mai bine spus sa facem altul ca sa NU MAI VADA BANCA ca imobilul a avut ceva "conditii" la cumparare???
Răspuns la discuția uzufruct viager cetatean strain
Offf ce complicat e...nu stiu cat de bine a inteles prin telefon soacra mea.Ce rol are aceata apostila si de ce e necesara?Cei de la C.F. nu mi-au zis azi nimic despre asa ceva...sau fosloseste doar la banca?Actul nu e valabil fara ea? #-o
Răspuns la discuția patron puscarias
bun..pana aici am inteles...mergem la itm si facem plangere.Dar ca sa reclarmam si faptul ca monta fara autorizatie cui ne adresam?tot la itm?Mie nu mi-e frica de el...nici nu as avea de ce...nu este inchis pentru crime sau mai stiu eu ce alte violente...este inchis tocmai pentru ca este un rau platnic si tot nu s-a invatat minte!
Răspuns la discuția uzufruct viager cetatean strain
Aoleu eu nu am vrut sa jignesc pe nimeni ...nu imi sta in caracter asa ceva...dar daca am facuto fara sa-mi dau seama imi cer mii de scuze.
Eu am crezut doar ca nu s-a inteles bine ce am vrut eu sa spun..trebuie sa ma intelegeti si pe mine ca nu am studii in domeniu si tocmai de aceea pun atatea intrebari sacaitoare.
Si daca tot vb de intrebari la ce va referiti cand spuneti apostilata????Adica semnata declaratia ma gandesc eu ca inseamana.Pai adica daca tot merge la notar exista riscul ca acel notar sa nu o puna pe soacra mea sa semneze declaratia?Sunt in ceata :stunned:
Am mai aflat ceva cu ocazia asta...pai din moment ce ea declara ca este de acord...exista sanse sa se razgandeasca?Si sa aiba si castig de cauza??