avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters70070

Activitate ContSters70070

freeelis a scris:

@ enigmaticasolveig

Incetarea c.i.m. se va face in baza art.56 alin.1 lit.i C.mun. ... in 18.05.2011 Codul Muncii a fost republicat, unele articole privind o alta numerotare ...

Codul Muncii - republicat il gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/con...


Multumesc mult de tot. Aveam un Cod al muncii - editie actualizata la 01.06.2011. Se pare .... ca mi-am luat o mare...teapa cu acest exemplar.
Am si eu o problema cu Revisalul.
Am o incetare la data expirarii termenului C.I.M. incheiat pe durata determinata.
In vechiul Cod al muncii era art. 56 alin. (1) lit. j).
In noul Cod al muncii este tot art. 56 alin. (1) lit. j)
In Revisal la art. 56 alin. (1) lit. j) apare scris: "Retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, in cazul salariatilor cu varsta cuprinsa intre 15 si 16 ani." iar la art. 56 alin. (1) lit. i) apare scris: "Expirarea termenului contractului individual de munca, incheiat pe durata determinata".

Care este corect ???
Cum fac incetarea contractului ???
Răspuns la discuția Tatii trec la schimbat scutece?
Asta e bataie de joc. Mi se pare o tampenie, dar.... la cum se fac legile si normele de aplicare in tara asta.....
Aceste modificari se aplica si celor care se afla deja in crestere copil ???
Răspuns la discuția Tatii trec la schimbat scutece?
Am si eu o intrebare si o curiozitate. Imi aleg 2 ani de stat acasa cu copilul.
1. Tatal poate solicita pe perioada celor 2 ani, oricand acel concediu?
2. Eu ce fac in acea perioada?
3. Oare va trebui sa ma intorc la servici cu o luna mai devreme?
Răspuns la discuția despre REVISAL
Ai mare dreptate, nu e un capat de tara, si sincer nu acuz inspectorii. :)

Astfel de exemple .... cunosc si eu. :D
Răspuns la discuția despre REVISAL
Da, dar nu mi se pare corect sa trec data de inceput 01.01.2011, avand in vedere ca salariatul este angajat din 01.06.2008.
Si nici sa-mi apara data de inceput 01.06.2008 cu salariul din 2011.
Cred ca pana la urma voi trece toate modificarile de la data angajarii pana la zi.
Ca sa nu aiba cei de la ITM ce comenta.
Apropo... am intrebat azi un insp. de la ITM si nu stia ce sa-mi spuna.
Răspuns la discuția despre REVISAL
Am si eu o mica-mare problema.

Adaug in noul Revisal toate datele incepand cu 01.01.2011

Am adaugat salariat - contract (tip, durata, norma, ....) - nr. contract 3 - data incepere activ. 01.06.2008 - data incheiere contract 01.06.2008 - functie secretara - salariul brut 900 lei - fara sporuri - data la care produce efecte ??? (01.06.2008 ???) - salvare

Mergem la: Rapoarte - Raport per salariat
- C.I.M. Salariat - la data incperii avem 01.06.2008 - la salariu+spor avem 900 lei (este sal brut care il are in momentul de fata)
- Intervale vechime - data/nr.contr. 3/01.06.2008 - functie secretara - intervale vechime 01.06.2008 - prezent - salariu 900 lei

Problemele mele sunt scrise cu bold, si anume:
- data la care produce efecte ???
- intervale vechime - salariatul nu a avut salariul de 900 lei de la data angajarii. Iar din Raport asa reiese.

Poate nu am descoperit eu.... o modalitate de a introduce si din care sa reiasa ca acel salariu de 900 lei il are incepand cu data de 01.01.2011 ?????

Am o idee dar nu stiu daca este buna.
Sa introduc toti salariatii incepand cu 01.01.2011 pana in prezent, iar cei care desfasoara activitatea dinainte de ian 2011, sa le introduc toate modificarile salariale.
Răspuns la discuția Revisal modificat 16.08.2011
alexandra24 a scris:

exportul de date se face de la generare registru,fisierul trebuie sa aiba terminatia rvs.,
alegeti din pagina itm online revisal hg500 pt transmitere



Uraaaaaaa
Multumesc mult de tot
Răspuns la discuția Revisal modificat 16.08.2011
Ajutooooorrrrr

Am introdus datele firmei si datele salariatului.
M-am dus la Instrumente - Export angajator - a facut salvarea unde am dorit eu - mi-a salvat un folder cu denumire firma, cui, data....
Acum cand am vrut sa transmit online.... problem: Am intrat pe site - m-am logat si cand am dat incarcare registru - aceasta e denumire sub care s-a salvat din program Revisal.db, dau preluare registru si ... da eroare de conecsiune (The connection was reset. The connection to the server was reset while the page was loading), am incercat si de pe alt calculator si mesajul a fost: 413 Request Entity Too Large

Salvarea se face corect ???
Oare nu le merge site-ul ??? Sau problema este la mine ???
Răspuns la discuția despre REVISAL
freeelis a scris:

1. Nu trebuie luata alta parola de la ITM pentru noua versiune a REVISAL-ului , sunt valabile vechile parole ...

2. Nu este obligatoriu ca persoana desemnata pentru completarea si transmiterea REVISAL-ului sa aiba o anumita calificare .. HG nr.500/2011 nu prevede nicio astfel de dispozitie.



Multumesc,