avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate MirelaIon04

Activitate MirelaIon04

maximavocat a scris:

Ordonanţă de urgenţă nr. 50/2010 (Versiune consolidata in 02/01/2011) se aplica doar pentru contractele noi nu si pentru cele vechi.

Art. 37. - În contractele de credit cu dobândă variabilă se vor aplica următoarele reguli:
a) dobânda va fi compusă dintr-un indice de referinţă EURIBOR/ROBOR/LIBOR la o anumită perioadă sau din rata dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, în funcţie de valuta creditului, la care creditorul adaugă o anumită marjă fixă pe toată perioada derulării contractului;

In fapt pentru contractele noi dobanda va fi compusa din indice +marja.


Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, in ce articol din OUG 50 devenita lege este specificat faptul ca se aplica doar contractelor noi, nu si celor aflate in curs de derulare?

Multumesc frumos
Asadar: am luat actul aditional spre a-l studia acasa. Aveam o dobanda de 10.80%, formata din dobanda de referinta a bancii de 8.9% si o marja de 1.9%. Acum am tot 10.80%, dar e formata din euribor la 6 luni + marja de 9.66%. Daca nu sunt de acord cu acest lucru si ii informez in scris, ce se intampla? Banca poate denunta unilateral contractul, eu fiind nevoita sa achit acum tot? Sau se pastreaza vechea calculatie? (lucru putin probabil). Mentionez ca intentionez (intr-un viitor sper cat mai apropiat, functie de niste probleme obiective) sa rambursez anticipat acest credit printr-o refinantare la o alta banca.
Multumesc
florin323 a scris:

MirelaIon04 a scris:

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a urmatoarelor articole din OUG50/2010 privind contractele in curs de derulare:
Art. 94
Prezenta ordonanţă de urgenţă intră în vigoare în termen de 10 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Art. 95
(1)Pentru contractele aflate în curs de derulare, creditorii au obligaţia ca, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, să asigure conformitatea contractului cu dispoziţiile prezentei ordonanţe de urgenţă.
(2)Modificarea contractelor aflate în derulare se va face prin acte adiţionale în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

Eu interpretez astfel:
- prevederile se aplica incepand cu data de 21.06.2010; clientul va beneficia astfel de o dobanda mai mica, comision de rambursare eliminat/diminuat etc... de la 21.06.2010
- actele aditionale se pot semna in termen de 90 de zile, dar se aplica retroactiv

Este corect?
De exemplu, in lunile iunie si iulie achit la banca rata conform vechii dobanzi - sa zicem 200 euro, in august se semneaza actul aditional si rata este de 150 euro. Asta inseamna ca in luna august achit catre banca doar 50 euro, adica rata august 150 euro din care se scad 50 euro x 2 luni (200 euro - 150 euro)?
Sper ca exprimarea mea a fost destul de clara...

Multumesc


Aceasta ordonanta nu prevede ca dobanzile scad (!). De ce presupuneti dvs acest lucru?


La momentul acela - iunie 2010 - nici nu imi imaginam ca bancile vor proceda asa cum fac acum; adica ai dobanda 10%; ei bine noua dobanda este tot 10%, dar e formata din euribor + marja fixa de 9% (de ex). La momentul acela eram asa de naiva incat credeam ca bancile vor sa isi pastreze clientii, oferindu-le o marja fixa apropiata de cea pe care o au in oferta actuala (mult mai mica decat cea de acum 5 ani)
Răspuns la discuția transfer de garantie bancara
Trebuie in primul rand sa obtineti acordul bancii; se face o evaluare a apartamentului pe care urmeaza sa il ipotecati si daca totul este ok se schimba ipoteca; din punct de vedere al costurilor cred ca aveti: taxa de evaluare si contractul de ipoteca.
Va rog sa retineti ca vorbesc din proprie experienta (nu sunt jurist). Cele prezentate mai sus le stiu pentru ca sunt intr-o situatie oarecum similara.
Succes!
Buna ziua,

Deocamdata nu s-a intamplat nimic.
Am fost la banca acum 3 saptamani si am fost la un pas de nebunie: un sfert de ora de asteptat si o jumatate de ora de discutii inutile cu angajata bancii - eu ii spuneam ca vreau sa aflu informatii suplimentare legate de aplicarea OUG 50 reff la contractele mele, iar ea imi spunea de oferta lor actuala; m-am infuriat putin si mi-a zis cu nonsalanta ca nu au primit instructiunile inca; pai si de ce nu ai zis asa de la bun inceput????? X-( X-( #-o #-o
Am decis sa astept cele 90 de zile sa vad ce au de gand sa faca. OUG 50 ii obliga sa aplice prevederile din iunie. Vom vedea in septembrie ce vor face
Merci
Multumesc pentru raspuns. Tocmai asta e problema: am vorbit la banca, mai exact la banci.
La una din bancile la care am credit mi-au spus " Doamna, legea-i lege; nu se mai semneaza niciun act aditional, prevederile ordonantei au intrat in vigoare din 21.06. Dvs aveti scadenta pe 28 ale lunii, deci veti beneficia de prevederile acestea"
La cea de-a doua, mi-au spus ca prevederile se aplica de la data semnarii actului aditional (ne cheama ei sa semnam la un moment dat). La insistentele mele, doamna respectiva a spus ca o sa adreseze o intrebare catre sediul central, dar dureaza pana se obtine raspunsul...
As vrea sa aflu si parerile forumistilor Avocatnet, sa stiu daca ma "lupt" cu banca nr 2 sau las lucrurile asa cum sunt si ma bucur ca in mod sigur peste 90 de zile voi beneficia de aceste prevederi.
As vrea sa stiu daca aceasta ordonanta este, ca de obicei, interpretabila sau acum legiuitorul roman a dat un text de lege clar pentru toata lumea si nu vor mai fii situatii de genul "aceasta este interpretarea noastra asupra textului de lege".

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o interpretare a urmatoarelor articole din OUG50/2010 privind contractele in curs de derulare:
Art. 94
Prezenta ordonanţă de urgenţă intră în vigoare în termen de 10 zile de la data publicării în Monitorul Oficial al României, Partea I.
Art. 95
(1)Pentru contractele aflate în curs de derulare, creditorii au obligaţia ca, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, să asigure conformitatea contractului cu dispoziţiile prezentei ordonanţe de urgenţă.
(2)Modificarea contractelor aflate în derulare se va face prin acte adiţionale în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă.

Eu interpretez astfel:
- prevederile se aplica incepand cu data de 21.06.2010; clientul va beneficia astfel de o dobanda mai mica, comision de rambursare eliminat/diminuat etc... de la 21.06.2010
- actele aditionale se pot semna in termen de 90 de zile, dar se aplica retroactiv

Este corect?
De exemplu, in lunile iunie si iulie achit la banca rata conform vechii dobanzi - sa zicem 200 euro, in august se semneaza actul aditional si rata este de 150 euro. Asta inseamna ca in luna august achit catre banca doar 50 euro, adica rata august 150 euro din care se scad 50 euro x 2 luni (200 euro - 150 euro)?
Sper ca exprimarea mea a fost destul de clara...

Multumesc
Buna ziua,

O cunostinta de-a mea se afla in urmatoarea situatie:
Acum cativa ani a contractat un credit de nevoi personale, fara giranti, fara garantii. Din motive nestiute de mine, nu a achitat ratele catre banca. Banca a recuperat banii de la societatea de asigurari, iar aceasta din urma a deschis proces (primul termen va fi in februarie).
Persoana in cauza nu are bunuri mobile sau imobile pe numele sau, locuieste cu parintii in casa proprietate a acestora si in prezent nu are un loc de munca.
Ce i se poate intampla? Stiu ca poate fi urmarita toata viata, iar in cazul in care va cumpara vreun bun mobil / imobil pe numele sau poate fi executat silit. Dar altceva?

Va multumesc foarte mult
Va multumesc tuturor pentru ajutor. Intre timp am mai studiat si eu legislatia... asa ca voi face un CIM cu timp partial
Va multumesc
Buna ziua,
Am terminat in 2004 ASE-ul - Contabilitate si Informatica de Gestiune si tot atunci m-am angajat (am deci o experienta de 5 ani) ca si contabil. Nu sunt membru CECCAR.
Pot sa tin contabiliatea unei firme (micro intreprindere) de la A la Z , adica pana la semnarea bilantului inclusiv? Pot semna eu la "intocmit" si administratorul SC - a doua semnatura? Sau am nevoie de un expert contabil care sa semneze?
Multumesc foarte mult