avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate ionuthalici

Activitate ionuthalici

Buna ziua. Daca am făcut cerere de renunțare la apel și am depus-o la instanta, iar parchetul a primit comunicarea pe email in data de 21 la 0ra 19.00, conform calculelor mele termenul de 10 zile la parchet pentru apel se termina în data de 01.04.2024 sau in data de 02.04.2024, și dacă nu declară procurorul apel, pot să mă duc după data de 02.04.2024 sa legalizez hotărârea chiar daca mie mi-a venit astăzi plicul cu comunicarea hotărârii de la instanta? Adică să nu mai aștept cele 10 zile socotite de astăzi de când mi-a venit mie comunicarea? Am acces la dosarul electronic in care am văzut când a fost trimisă comunicarea parchetului și am citit și hotărârea instanței. Mulțumesc
Buna ziua. Am o întrebare la comunitate.. Am avut un proces penal și pe data de 21.03.2024 s-a soluționat prin publicarea pe site a hotărârii cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Întrebarea mea este: de la ce data incepe termenul de 10 zile pentru apel? De la data solutionarii sau de la data când este comunicată hotărârea la domiciliu? Se consideră a fi comunicată daca a fost publicata prin mijlocirea grefei instanței sau nu? Mulțumesc
,Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia inculpatului şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei astăzi, 21.03.2024.
Document: Hotarâre 330/2024 21.03.2024"
Buna ziua. Am avut un proces pe art 336, conducere sub influența alcoolului. Ieri am avut termen de pronunțare și instanta a dat soluția prin hotărâre cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Întrebarea mea este următoarea. Pot să mă duc luni la grefa sa cer copie după hotarare pentru a scurta termenul de comunicare la adresa și pentru nceperea curgerii termenului de apel? Se consideră a fi comunicată daca fac acest lucru? Am înțeles că hotărârea este redactată și semnată în momentul pronunțării ei prin mijlocirea grefei de instanta. Sau exista un termen până când se redactează acea hotărâre? Mulțumesc frumos anticipat pentru raspunsuri