avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate aba1011

Activitate aba1011

Am făcut așa astăzi.Va mulțumesc pentru ajutor.
Weekend plăcut.
Buna ziua.

Am castigat in instanța reîncadrarea pe postul de pe care am fost concediat abuziv doar ca intre timp mi-am găsit alt job si am primit notificare de la vechiul angajator să mă prezint la munca luni pe 24 octombrie cel tarziu.Cum trebuie să procedez pentru a refuza legal reîncadrarea fără să mă prezint pentru că nu pot să mă învoiesc de la actualul job si sa nu am surprize.Mentionez ca instanța a dispus si plata tuturor drepturilor salariale doar ca despre acest aspect iar nu stiu nimic.In cat timp trebuie să-mi vireze banii aia?
Răspuns la discuția Firma vrea să scape de mine
Buna seara.
Intr-un final am fost concediat în martie si am contestat decizia la tribunal.Luna aceasta am castigat procesul impotriva lor,instanta a considerat ilegală concedierea si a dispus plata la zi a salariilor si repunerea în funcție.
Va mulțumesc pentru sfaturi!
Buna seara.
Revin la dvs cu o noua problema:).

Intenționez să acționez în instanță fostul angajator pentru neplata orelor de noapte efectuate în intervalul orar 22:00-01:00 timp de 1,5 ani în perioada 01.11.2014 - 01.03.2016.Ma interesează ce sa depun la dosar pentru a fi suficient de solid.Am foști colegi care pot depune mărturie în privința asta si tot programul de lucru pe săptămâni primit pe mail de la conducere pentru întreaga perioada în care scrie clar că lucram de la ora 16:30 până la 01:00.La societate ar trebui sa existe și caietele în care fiecare angajat semna pentru intrarea si ieșirea din schimb însă nu stiu daca instanța ii poate obliga să aduca acele caiete sau societatea poate nega existenta lor.Aceasta societate își desfasoara activitatea intr-un Mall unde se poate ușor verifica ca programul societatii se desfășura până la ora 01:00.Cum să procedez?
Răspuns la discuția Înșelătorie RDS&RCS
În contract nu scrie absolut nimic despre promoție sau termene.Oferta există pe site ca dovada si nu e nimeni atât e dorit de serviciul lor ca sa semneze pe 2 ani fără beneficii. Totusi un contract ca să fie în regulă trebuie să fie semnat si stampilat complet în dublu exemplar sau nu?Cu siguranță pe al lor o să apară și ștampila si un număr de contract,dar totuși nu este același cu cel lăsat mie pentru că al meu este incomplet.Nu prea m-am lămurit dacă pot rezilia contractul având în vedere că nu am beneficiat de nici o oferta iar toate taxele de instalare aferente au fost achitate de mine.De ce as sta 2 ani?
Buna ziua.

In data de 14.06.2016 am încheiat la domiciliu printr-un agent rds&rcs pe nume un contract de furnizare servicii prin care după spusele lui urma ca în maxim 2 săptămâni să primesc tableta oferită cadou conforn promoției oferită de acest furnizor si in care nu scrie ca trebuie sa aștept pentru a primi produsul.Conform promoției mă oblig să închei contractul pe 2 ani pentru a primi această tableta.Au trecut 2 luni și sunt în continuare aburit la telefon ca inca nu sunt pe stoc si ma vor contacta ei.Ma las păgubaș si as vrea sa stiu daca pot rezilia acest contract fără despăgubiri sau alte clauze pentru neîndeplinirea obligațiilor din oferta sau pentru faptul că contractul meu lăsat de agent nu are nici un număr dat,nu are stampila si nu are toate semnăturile mele.

Va mulțumesc.
Răspuns la discuția Firma vrea să scape de mine
Dar ei mă pot trimite în alt oras în interes de serviciu să mă iuite pe acolo:) să mă forțeze sa-mi dau demisia?Pe contract scrie clar unde îmi desfășor activitatea și pe ce funcție.Nu zice nimic de relocare ....
Bună seara din nou.
Revin din nou la dvs cu o problemă.

Societateaa la care lucrez vrea să desființeze zic ei postul meu și mi-au dat 2 soluții,transferul pe același post în alt oraș sau mutarea pe un post inferior dar în cadrul punctului de lucru unde sunt momentan.
Chiar dacă refuz propunerea societatea tot trebuie să mă concedieze pentru desființarea postului și voi avea dreptul la preaviz nu?Nu m-am mai întâlnit cu astfel de situații.....Din ce îi văd eu parcă trag mai mult să demisionez.

Va mulțumesc.
Buna ziua.

Am un credit facut pentru un apartament in care am girat tot cu el si la care banca in mod corect ma obliga sa fac asigurare pentru dezastre calamitati si asa mai departe.
Este obligata banca sa faca asigurare de viata si titularilor de credit?
Pentru ca asa cum isi iau ei masuri de precautie impotriva calamitatilor si altele asa ar fi corect sa isi ia masuri de siguranta si in cazul in care unul din titularii creditului pateste ceva iar celalalt nu mai este in masura sa duca creditul mai departe iar banca vine si ii ia casa chiar daca am platit sa zicem deja jumatate din credit.
Asta inseamna ca nu prea e in favoarea clientului mai nimic ci mai mult in favoarea lor avand in vedere ca asigurarea pentru imobil o plateste tot titularul.
Sper ca am fost destul de explicit.
Bun si daca nu semnez care poate fi reactia lor?Ma poate concedia ca refuz noul stil de program avand in vedere ca ei au nevoie de om pentru intervalul de orar pe care vi l-am prezentat?Practic suntem 2 persoane pe acest post si lucram in ture care sa acopere acest interval L-V 16:30-01:00, S-D 09:00-01:00.Pana de curand am fost 3 iar programul era L-D de la ora 19:00-01:00, dar au renuntat la 1 persoana si tura de dim a disparut de tot din cadrul firmei si acum am ramas 2 care suntem fortati sa lucram pe astfel de program.Nici ei nu au cum sa ne faca alt program nici noi nu vrem astfel de program mai ales ca nu asa ne-am inteles.Unde este rezolvarea la aceasta situatie?

Ma scuzati ca va stresez dar am am apucat sa activez toata conducerea cu nemultumirile noastre si vrea sa fiu pregatit in discutiile cu ei si sunt decis sa merg pana la capat indiferent de consecinte,ceea ce nu vreau este sa le dau impresia ca nu stiu ce vorbesc.

Va multumesc.