avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate ciobanc

Activitate ciobanc

sunt unic asociat la o firma .pot sa las mostenire prin testament 50 % din actiuni?
care este adresa de email pe care pot trimite 392???
doresc informatii pentru 2 situatii:
1 )sediul social al firmei este intr-un apartament intr-o comuna ;anul trecut am vandut acest aparament,dar am pastrat dreptul de uzufruct viager;este trecut in C.F. a)trebuie depusa declaratie la consiliul local ?
b)cine depune declaratia :proprietarul sau eu,uzufructarul ?
mentionez ca apartamentul este folosit exclusiv ca adresa postala;este suficienta o declaratie in acest sens?
2)punctul de lucru al firmei este situat intr-un apartament in oras ,cu contract de inchiriere intre o persoana fizica si firma ;
proprietara plateste impozit pe spatiul apartamentului si impozit 16 %;
ce obligatii mai are ;trebuie sa faca: evaluare ?
mai este in vigoare legea 112 ?
concret,pot sa cumpar un imobil de stat in care locuiesc in calitate de chirias??
persoana care este inregistrata ca pfa (in domeniul serviciilor) si are putini clienti ,se poate angaja cu contract de munca la un srl ??
am vandut imobilul format din mai multe apartamente ;pentru unul din ele am uzufruct viager ,notat in C.F.;
pot sa stabilesc sediu social pentru un S.R.L. -sunt asociat unic-in acest apartament?
trebuie sa fac un contract de comodat -cu durata cat viata mea?
poate nu am explicat eu clar:sediul firmei este in comuna siria,judetul arad ,iar punctul de lucru este in orasul arad ;este scoala de soferi ;instructorii "lucreaza" pe drumul public;si comuna siria si orasul arad depind de administratia fimanciara a municipiului arad
daca societatea a deschis punct de lucru in alta localitate decat cea in care are sediul social (dar la aceeasi administratie finaciara) si are doar 4 angajati ,trebuie
sa anunte la ANAF ,sau sunt suficiente actele de la ORC?
as dori sa stiu temeiul legal
cifra de afaceri nu depaseste 65.000 euro;am studiat art. 77 C F;totusi,cum procedez:platesc la notar 2% -e valoare mare- si apare vsi in declaratia 100 ,conform contului 7583,3%;
va rog sa ma lamuriti,ca un profan ce sun
multumesc
societate comerciala-microintreprindere -vinde 2 imobile unei persoane fizice;
fiind microintreprindere vom plati 3% impozit pe venit;
la notar, vanzatorul plateste 2% din valoarea imobilelor;deci ,in total, 5 %?
este corect???