Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Vanzare imobil persoana juridica catre persoana fizica

societate comerciala-microintreprindere -vinde 2 imobile unei persoane fizice;
fiind microintreprindere vom plati 3% impozit pe venit;
la notar, vanzatorul plateste 2% din valoarea imobilelor;deci ,in total, 5 %?
este corect???
societatea comerciala nu plateste impozit pe tranzactie in sesnul art.77 din Cdul Fiscal.
daca cifra de afaceri va depasi 65000 euro se va plati impozit pe profit
cifra de afaceri nu depaseste 65.000 euro;am studiat art. 77 C F;totusi,cum procedez:platesc la notar 2% -e valoare mare- si apare vsi in declaratia 100 ,conform contului 7583,3%;
va rog sa ma lamuriti,ca un profan ce sun
multumesc
nu platiti nimic la notar! Nu stiu cum ati studiat articolul.....
Art 77 face parte din titlul III din CF. la art. 39 sunt definiti contribuabilii. Nu exista persoane juridice ci doar fizice:

ART. 39 Contribuabili
Următoarele persoane datorează plata impozitului conform prezentului titlu şi sunt numite în continuare contribuabili:
a) persoanele fizice rezidente;
b) persoanele fizice nerezidente care desfăşoară o activitate independentă prin intermediul unui sediu permanent în România;
c) persoanele fizice nerezidente care desfăşoară activităţi dependente în România;
d) persoanele fizice nerezidente care obţin venituri prevăzute la art. 89.