avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate SzGy

Activitate SzGy

Discuție "Somaj tehnic"
Stiamate Doamne, Stimati Domni

Sunt angajata la o firma de constructii, care din cauza crizei aparute pe piata a intrat in incapacitate de plata. Directorii unitatii din acest motiv vor sa suspende activitatea firmei pe o perioda, adica, cum spun ei, o sa ne puna in concediu fara plata. :(

Care sunt drepturile angajatului intrun astfel de caz?

Va multumesc pentru ajutor.



Am renuntat la concediul pentru cresterea copilului inainte ca copilul meu sa implineasca 1 an. (El e nascut pe 23 noi. 2006, eu am inceput sa muncesc din 06.11.2007). Poate e bine sa mentionez, ca m-am intors la lucru la alta firma decat de la care am iesit in concediu si am lucrat normal 8 ore pe zi 5 zile/ saptamana.
Dupa 1 an si cateva zile, studiind "CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONALPE ANII 2007-2010" am aflat ca, conf. CAP.2 Art. 17 alin (1) citez: "Salariatii care renunta la concediul legal pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la doi ani beneficiaza de reducerea duratei normale a timpului de lucru cu 2 ore pe zi, fara sa le fie afectate salariul de baza si vechimea in munca. La cererea lor se poate acorda program decalat, cu alte ore de incepere a programului de lucru, daca activitatea unitatii permite".
Intrebarea mea este: Am dreptul sa cer retroactiv, aceste ore libere? Afecteaza in vreun fel firma, ca nu a respectat acest articol?

Va multumesc pentru ajutor.