avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate claudia_iulia

Activitate claudia_iulia

Buna ziua.
Vreau sa vand in targuri si sa livrez catre magazine alimentare dulciuri produse in casa: prajituri si ciocolata de casa. Produsele le voi face in locuinta personala, apartament in bloc. Ce conditii trebuie sa indeplinesc si ce acte imi sunt necesare? Mi-ar fi de folos de asemenea daca as sti unde pot gasi legislatia pentru inceperea unei astfel de afaceri.
Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția TVA pt. tranzactii imobiliare
Am intrebat-o pe matusa mea si mi-a spus ca terenul apare ca "arabil" in extrasul de carte funciara. In acest caz nu este construibil si deci tranzactia nu este supusa platii TVA, nu?
Multumesc! O seara buna!
Răspuns la discuția TVA pt. tranzactii imobiliare
Ma tem ca nu am inteles. Este vorba de vanzarea unui teren extravilan, tranzactia fiind in valoare de 200000 - 210000 Euro. Se plateste TVA? Si daca da, este 19% din cei 200000 Euro?
Multumesc!
Răspuns la discuția TVA pt. tranzactii imobiliare
Multumesc frumos! O zi buna!
Buna seara!
Ma puteti lamuri in legatura cu plata TVA pentru tranzactiile imobiliare? Matusa mea, pensionara, vinde un teren pe care il are de mai mult de 3 ani. Plateste TVA? Daca plateste, suma este de 19% din valoarea tranzactiei? Am citit intr-un articol ca acest TVA se ramburseaza persoanei. Este adevarat?
As vrea sa stiu de asemenea si ce impozit trebuie platit la aceasta tranzactie.
Va multumesc!
Buna ziua!
Stiti cumva daca s-au publicat mult asteptatele norme metodologice si unde le pot gasi? Ma intereseaza ce documente mi-ar trebui pentru a depune cererea pentru noua indemnizatie de crestere a copilului de 85% din media veniturilor nete.
Am sunat la primarie si nimeni nu stie nimic. As vrea sa depun cererea cat mai repede. Dosarul pentru indemnizatia de 600 Ron l-am depus in aprilie si pana in iunie nu am primit nici un ban. Sper sa nu se intample la fel si de data asta.
Multumesc!
Va multumesc mult pentru raspuns!
Am intrebat pentru ca intr-un articol din ziarul Ziua am citit ca doamna Mariana Campeanu a declarat urmatoarele: "Referindu-se la mamele care sunt deja acasa de cel putin 12 luni, si primesc 600 de lei, Campeanu a afirmat ca acestora li se va face media veniturilor si vor primi, in consecinta aceeasi suma de 600 de lei." ceea ce nu mi se pare deloc corect avand in vedere ca ideea initiala era ca indemnizatia sa fie calculata in functie de salariu. Dar avand in vedere ca traim in Romania, orice e posibil!
Stiti cumva daca au aparut normele metodologice?
O seara buna!
Buna ziua!
Sunt in concediu de crestere a copilului, fetita mea s-a nascut in decembrie 2007.
As dori sa aflu daca pentru calcularea indemnizatiei mele incepand cu 1 ianuarie 2009 se vor lua in calcul veniturile de pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau cele din ultimele 12 luni anterioare datei de 1 ianuarie 2009 (adica cei 600 lei primiti de la stat).
Va multumesc pentru ajutor!