Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calculul indemnizatiei pt. cresterea copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calculul indemnizatiei pt. cresterea copilului

Buna ziua!
Sunt in concediu de crestere a copilului, fetita mea s-a nascut in decembrie 2007.
As dori sa aflu daca pentru calcularea indemnizatiei mele incepand cu 1 ianuarie 2009 se vor lua in calcul veniturile de pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau cele din ultimele 12 luni anterioare datei de 1 ianuarie 2009 (adica cei 600 lei primiti de la stat).
Va multumesc pentru ajutor!
Din cuprinsul ultimelor modificari aduse OUG nr.148/2005, ar rezulta ca se vor lua in calcul ultimele 12 luni anterioare datei nasterii copilului.
Va multumesc mult pentru raspuns!
Am intrebat pentru ca intr-un articol din ziarul Ziua am citit ca doamna Mariana Campeanu a declarat urmatoarele: "Referindu-se la mamele care sunt deja acasa de cel putin 12 luni, si primesc 600 de lei, Campeanu a afirmat ca acestora li se va face media veniturilor si vor primi, in consecinta aceeasi suma de 600 de lei." ceea ce nu mi se pare deloc corect avand in vedere ca ideea initiala era ca indemnizatia sa fie calculata in functie de salariu. Dar avand in vedere ca traim in Romania, orice e posibil!
Stiti cumva daca au aparut normele metodologice?
O seara buna!
Inca nu au aparut acele norme ... exista un proiect care este in dezbatere :)