avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Activitate ektcib

Activitate ektcib

imi cer scuze, in crestere copil
sunt in concediu de maternitate, dar mi-am gasit un nou job. pe data de 10 aprilie ar trebui sa ma intorc la vechiul job..dar la noul sa incep pe 15 martie. vreau sa stiu care sunt prevederile legale privind demisia...mai exact cum sa procedez? mentionez ca sunt fuctionar public.
Răspuns la discuția Art.41 legea 85/2006
Buna ziua,
Imi cer scuze daca s-a inteles gressit ce am vrut sa spun.
Administratorul judiciar a acceptat in tabel accesoriile cerute de catre creditori DUPA DESCHIDEREA PROCEDURII si nu inainte.
Deci, s-au "trezit" toti creditorii sa puna penalitati la datoriile existente (care le-au fost acceptate de administrator) dupa data deschiderii procedurii.
Azi este termen si am cerut inca un termen pt a angaja aparator.
Va multumesc oricum pt raspuns.
Răspuns la discuția Art.41 legea 85/2006
Cititi mai bine legea!!!
Răspuns la discuția Art.41 legea 85/2006
Sunt debitorul.
am contestat tabelul dar nu am precizat ca este vb de art. 41 doar am scris ca nu are cum sa imi accepte penalitati survenite inaintea datei intrarii Sc in insolventa fara sa zic cf art 41
la contestatia mea a facut contestatie si administratorul si imi da referire la art.72 lit a) precum ca ......"suma acceptata de administratorul judiciar", deci el a aceptat accesoriile si eu ca SC ar tb sa fiu de acord.
Acum ma "judec" cu adm judiciar care ar tb sa ma apere!!!
Buna ziua,
La intocmirea tabelului preliminar de creante, administratorul judiciar a cuprins creante reprezentand penalitati (accesorii) care se adauga creantelor pana la data deciziei de intrare in insolventa.
Conform art 41 din lg 85/2006 "nici o dobanda, majorare sau penalitate, numita generic accesorii nu va putea fi adaugate creantelor nascute anterior datei deschiderii procedurii"
Are dreptate administratorul judiciar?Ce as putea sa fac daca se aplica in cazul asta art 41.
Va rog sa ma ajutati multumesc
Răspuns la discuția fisa de lichidare
---eu nu am intrat in posesia acestei fise de lichidare..ma intereseaza daca aceasta fisa poate fi asul din maneca?
----si ma mai intereseaza cat de importanta este aceasta fisa de lichidare..si daca ar fi fost obligatoriu sa fie semnata si de mine?.
- cat de importanta este aceasta fisa de lichidare?
- noul angajator ar fi avut nevoie de ea?
-ultima zi de lucru in fosta unitate a fost pe 30 ..conform referatelor in care se relateaza ca as fi deteriorat acea piesa apar semnate pe data de 29,referate atasate la citatie;
-adresa de pe citatie nu este aceeasi din buletin....conteaza?
- fisa de lichidare ajunge la ITM? daca ar fi trecuta paguma fata de unitate conta fata de acestia?
---si vreau sa-mi mai explicati urmatorea expresie:

in motivele actiunii prezentate judecatorului se precizeaza ca din vina mea exclusiva s-a produs afectiunea..pe cand intr-un referat al sefusului de sectie se relateaza urmatoarele: lucrare diagnosticata si efectuata partial de catre mine
Răspuns la discuția fisa de lichidare
si vreau sa-mi mai explicati urmatorea expresie:

in motivele actiunii prezentate judecatorului se precizeaza ca din vina mea exclusiva s-a produs afectiunea..pe cand intr-un referat al sefusului de sectie se relateaza urmatoarele: lucrare diagnosticata si efectuata partial de catre mine
Răspuns la discuția fisa de lichidare
si ma mai intereseaza cat de importanta este aceasta fisa de lichidare..si daca ar fi fost obligatoriu sa fie semnata si de mine?.
- cat de importanta este aceasta fisa de lichidare?
- noul angajator ar fi avut nevoie de ea?
-ultima zi de lucru in fosta unitate a fost pe 30 ..conform referatelor in care se relateaza ca as fi deteriorat acea piesa apar semnate pe data de 29,referate atasate la citatie;
-adresa de pe citatie nu este aceeasi din buletin....conteaza?
- fisa de lichidare ajunge la ITM? daca ar fi trecuta paguma fata de unitate conta fata de acestia?
Răspuns la discuția fisa de lichidare
eu nu am intrat in posesia acestei fise de lichidare..ma intereseaza daca aceasta fisa poate fi asul din maneca?