Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de lichidare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de lichidare

in urma cu 3 luni mi-am dat demisia de la locul de munca. de atunci ma chinui sa intru in posesia ei dar de la fostul loc de munca mi se spune ca a fost trimisa. imediat urmatoarea luna m-am angajat la un alt loc de munca. dupa cele 3 luni fostul sef ma dat in judecata cum ca as fi deteriorat o piesa. si acuma sunt dat in judecata. vreau sa stiu daca e posibil ca fisa de lichidare sa fie cu datorie..si in acelasi timp demisia sa fie acceptata?
Demisia este un act unilateral, nu este nevoie de acceptul angajatorului.
Iar prejudiciul daca exista va fi stabilit de instanta.
eu nu am intrat in posesia acestei fise de lichidare..ma intereseaza daca aceasta fisa poate fi asul din maneca?
si ma mai intereseaza cat de importanta este aceasta fisa de lichidare..si daca ar fi fost obligatoriu sa fie semnata si de mine?.
- cat de importanta este aceasta fisa de lichidare?
- noul angajator ar fi avut nevoie de ea?
-ultima zi de lucru in fosta unitate a fost pe 30 ..conform referatelor in care se relateaza ca as fi deteriorat acea piesa apar semnate pe data de 29,referate atasate la citatie;
-adresa de pe citatie nu este aceeasi din buletin....conteaza?
- fisa de lichidare ajunge la ITM? daca ar fi trecuta paguma fata de unitate conta fata de acestia?
si vreau sa-mi mai explicati urmatorea expresie:

in motivele actiunii prezentate judecatorului se precizeaza ca din vina mea exclusiva s-a produs afectiunea..pe cand intr-un referat al sefusului de sectie se relateaza urmatoarele: lucrare diagnosticata si efectuata partial de catre mine