Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisia in timpul concediului de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisia in timpul concediului de maternitate

sunt in concediu de maternitate, dar mi-am gasit un nou job. pe data de 10 aprilie ar trebui sa ma intorc la vechiul job..dar la noul sa incep pe 15 martie. vreau sa stiu care sunt prevederile legale privind demisia...mai exact cum sa procedez? mentionez ca sunt fuctionar public.
Sunteti in concediu de maternitate sau in concediu CIC pana la 2 ani?
CIC suspenda contractul de munca.Depuneti cerere de revenire la servici, intrerupeti CIC, apoi va depuneti demisia.Poate va intelegeti prin acordul partilor sa scapati de preaviz
imi cer scuze, in crestere copil
Faceti cerere de revenire din concediu CIC si apoi vorbiti cu angajatorul si incetati raportul de munca prin acordul partilor la o data convenita intre dvs. si angajator.

Notificarea angajatorului privind incetarea raportului de munca (demisie) pp o perioada de preaviz.
Puteti face cerere de incetare a raportului de munca cu acordul partilor (art.55 lit.b C.mun.) ... in acest caz, nu se acorda preaviz.