avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate libraana

Activitate libraana

am aflat ca nu e inregistrata ca persoana fizica autorizata si nici salariat dar in ultimul an a avut venituri lunare ce au intrat cont pe numele lui de peste 10000 lei ron, venit ce nu a fost declarat. ma ajuta cu ceva acest lucru pentru a creste valoarea pensiei alimentare?
va multumesc pentru raspuns. deci daca nu e inregistrat cu nici un venit e obligat sa plateasca pensie alimentara calculata dupa salarul minim pe economie. cum pot afla daca e inregistrat cu un venit si ca sa fiu pregatita pe viitor, daca refuza sa plateasca pensia? ce rezolv daca il dau de mai multe ori in judecata? si ce taxe de tribunal trebuie sa platesc eu pentru a deschide proces? multumesc
mentionez ca nu suntem casatoriti. multumesc
buna ziua. problema mea este urmatoarea. tatal a recunoscut copilulu care acum are 2 luni. dar ar vrea sa faca testul de paternitate. problema ca si eu as vrea sa faca testul de paternitate ca sa il oblig sa plateasca pensie alimentara. nu plateste pensie alimentara si nici nu se intereseaza de copil. dar ar mai fi o problema. nu stiu daca are ceva pe numele lui. are o mica afacere dar s-ar putea sa fi trecut pe numele fratelui si a tatalui. ce pot face in acest caz? il las pe el sa ceara test de paternitate si atunci pot sustine ca are venituri? dar daca se razgandeste si nu mai vrea sa faca testul? cand e cel mai bine sa deschid procesul? si pentru pensia alimentara se plateste deschiderea procesului taxa de 500 lei? multumesc
buna. am 2 intebari va rog. cat la suta din venit e oligat un parinte sa acorde pentru pensie alimentara pentru copil? tatal ma poate obliga pe mine ca mama sa ii acord dreptul de a recunoaste copilul in cazul in care nu suntem casatoriti si eu nu vreau acest lucru? va multumesc anticipat.
am inteles multumesc dar din prisma studentiei, am facilitati?
Răspuns la discuția Somaj pentru studenti?
multumesc
buna seara. sunt studenta, angajata si viitoare mamica. sunt angajata cu carte de munca de un an jumate si studenta in an terminal. la prima nastere se acorda un ajutor financiar in valoare de 40 milioane vechi? exista facilitati privind viata de student ca viitoare mamica?

va multumesc
buna seara
studentii la finalizarea facultatii vor beneficia de somaj? daca da ce trebuie sa faca pt a primi somaj. dar cei care sunt angajati intr-un domeniu diferit, mai beneficiaza de somaj? dar cei care isi vor da demisia vor beneficia de somaj dupa locul unde au lucrat sau si la terminarea studiilor? se poate primi 2 somaje? anii de facultate vor fi inregistrati pe cartea de munca, ca vechime?

va multumesc
Răspuns la discuția Concediere nelegala
buna ziua. am o intrebare, am o colega care tot crede ca va fi data afara. ea foarte linistita, nu are conficte cu colegii, s-a adaptat mai greu cerintelor postului dar face progrese, in ce conditii poate fi data afara? a avut o singura avertizare "sa fie mai atenta" si din cauza ca se fac angajari se simte amenintata. "ca o da afara ca nu ii place fata ei". poate fi data afara din motivul asta? daca se poate concedia din punctul asta de vedere? daca i se propune sa isi bage lichidarea si ea refuza pot sa ii faca ceva, o pot obliga? sau cum ar trebui sa ii infrunte? va multumesc