Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... viitoare mamica, in prezent studenta si angajata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

viitoare mamica, in prezent studenta si angajata

buna seara. sunt studenta, angajata si viitoare mamica. sunt angajata cu carte de munca de un an jumate si studenta in an terminal. la prima nastere se acorda un ajutor financiar in valoare de 40 milioane vechi? exista facilitati privind viata de student ca viitoare mamica?

va multumesc
Pentru fiecare dintre copiii in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, se acorda alocatia de stat in cuantum de 200 lei, alocatia de stat fiind un drept al fiecarui copil. In cazul indeplinirii conditiilor de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului, familia va beneficia de o singura indemnizatie in cuantum de 600 lei sau 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei. Potrivit contractului colectiv de munca aveti dreptul la nastere la inca un salariu.... si cam atit.
am inteles multumesc dar din prisma studentiei, am facilitati?
Nu prea aveti alte avantaje, datorita faptului ca sunteti studenta.