avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate pbmice

Activitate pbmice

Răspuns la discuția aport in natura la SA
multumesc pt raspuns.
si in cazul in care ramane identic, de ce documente am nevoie?
Adunarea AGA al SC X SA hotaraste infiintarea SC Y SA ai carei actionari sunt: SC X SA - 99% si persoana fizica (actionar majoritar la SC X SA) - 1%. Aceeasi AGA hotaraste ca aportul in natura la societatea nou infiintata sa fie reprezentat de bunurile imobile ale SC X SA.
Ce documente sunt necesare la fisc (din partea ambelor societati) pentru transferul imobilelor de la X SA la Y SA?
Răspuns la discuția CULPA COMUNA??
Buna ziua,
Am avut un accident minor intr-o intersectie. Ambii soferi am fost doar la asigurator care a zis ca a fost culpa comuna in proportie 50%-50%.
Dupa ce imi repar masina, 50% din deviz va fi suportat de RCA-ul celuilalt, iar restul de 50% din buzunarul meu? Sau va suporta RCA-ul meu?
Pot declara sediu social al unei SRL la o casa la tara si punct de lucru la un apartament din oras? Atat casa cat si apartamentul sunt pe numele tatalui meu. In buletin adresa este cea din oras.
Pentru a declara sediul social la adresa casei de la tara, care este pe numele tatalui meu, de ce documente am nevoie? Contract de comodat?
Multumesc,
Răspuns la discuția radiere auto
Multumesc pt raspuns.
Nu dau vina pe nimeni, stiu ca trebuia facuta atunci, dar din neglijenta nu am facut-o.
Vroiam sa stiu cum pot proceda acum, pentru radiere.
Am vorbit deja cu respectivul cumparator si voi reface factura.
Răspuns la discuția radiere auto
Omisiune, neglijenta.
Răspuns la discuția radiere auto
Buna ziua,
Am si eu o problema cu radierea unei autobasculante.
Masina este pe PJ si am vandut-o in 2008 unei PF. Am fost la finante pentru radiere in octombrie 2009, am luat certificatul fiscal si mi s-a spus ca imi trebuie factura de vanzare in original emisa dupa data emiterii certificatului fiscal - octombrie 2009.
De ce nu mi se poate radia de la finante masina care a fost vanduta in 2008?
Răspuns la discuția mostenire nepot
Pentru Avlil
Prin bun comun eu m-am referit la casa (pentru ca exista titlu de proprietate pe numele amandurora)
Prin bun propriu m-am referit la un teren extravilan si intravilan care eram amandoua terenurile pe numele bunicului.
In ceea ce priveste arborele genealogic apare un frate in plus :d
Bunicii au avut doi copii: o fata (care are un singur copil - adica eu) si un baiat. Succesiunea a fost deschisa de nepot de fiica predecedata (adica eu) si baiatul defunctilor bunici.
Eu in cate am inteles, intre cei care au deschis succesiunea nu ar exsta nici o direfenta. Cotele sunt 50 50
Răspuns la discuția mostenire nepot
Din cate inteleg, in final se ajunge la cote egale - 50 cu 50.
Multumesc, Themis
Discuție mostenire nepot
Buna ziua,
Am si eu o intrebare. Situatia de fapt:
Exista titlu de proprietate pe numele bunicului asupra unui teren extravilan si asupra unui teren intravilan (bun propriu). Pe numele bunucii si al bunicului exista un titlu de proprietate asupra casei (bun comun). Cei doi bunicii au avut doi copii - o fata si un baiat. Fata si cei doi bunici au decedat - bunica in 1985, fata (respectiv mama mea) in 1996 si bunicul in 2008. NU s-a deschis nicioodata succesiune - dupa decesul bunicii.
Sucecsiune este deschisa acum de catre fiu si nepot (din partea fiicei).
In urma succesiunii, acre sunt partile care revin celor doi (fiu si nepot).
Va multumesc.