avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 506 soluții astăzi
Forum Activitate qwerta

Activitate qwerta

Răspuns la discuția Recuperare
Va multumesc
Răspuns la discuția Recuperare
Nu ai inteles intrebarea.Eu in prezent am o hotarire a instantei prin carea trebuie sa mi se restituie tazxa platita in 2008
Discuție Recuperare
Imi poate spune cineva carea si-a recuperat taxa auto cam in cit timp de la depunerea cererii si hotaririi irevocabile administratia fiscala ia returnat banii?
Răspuns la discuția Taxa auto
Am cerut curtii de apel un certificat de grefa dupa decizia de respingere a recursului cu care am mers la tribunalul care a pronuntat sentinta si am cerut investirea.La tribunal mi sa spus ca in baza certificatului de grefa se va legaliza sentinta.Nu inteleg de ce nu se investeste cu formula irevocabila..totusi la administratia financiara mi-a spus sa ca nu imi primeste actele daca sentinta nu e investita cu formula irevocabila desi pe certificatul de grefa de la curtea de apel scrie irevocabila? CE POT FACE?

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Discuție Taxa auto
Am cerut curtii de apel un certificat de grefa dupa decizia de respingere a recursului cu care am mers la tribunalul care a pronuntat sentinta si am cerut investirea.La tribunal mi sa spus ca in baza certificatului de grefa se va legaliza sentinta.Nu inteleg de ce nu se investeste cu formula irevocabila..totusi la administratia financiara mi-a spus sa ca nu imi primeste actele daca sentinta nu e investita cu formula irevocabila desi pe certificatul de grefa de la curtea de apel scrie irevocabila? CE POT FACE?

Dna avocat am cerut curtii de apel un certificat de grefa dupa decizia de respingere a recursului cu care am mers la tribunalul care a pronuntat sentinta si am cerut investirea.La tribunal mi sa spus ca in baza certificatului de grefa se va legaliza sentinta.Nu inteleg de ce nu se investeste cu formula irevocabila..totusi la administratia financiara mi-a spus sa ca nu imi primeste actele daca sentinta nu e investita cu formula irevocabila desi pe certificatul de grefa de la curtea de apel scrie irevocabila? CE POT FACE?
Deci curtea nu a modificat cu nimic sentinta ,respingind recursul.Dar totusi ce inseamna sentinta legalizata si nu investita?
Buna ziua ,am cistigat in contencios la tribunal recuperarea taxei de poluare ,iar Adm financiara a facut recurs acesta fiind respins de curtea de apel.Am scos de la curtea de apel un certificat de grefa al solutiei si in baza acestuia am cerut Tribunalului care a dat sentinta investirea cu formula definitiva si executorie.La tribunal mi sa spus ca sentinta va fi legalizata in baza certificatului de grefa.Va intreb care este deosebirea intre legalizarea sentintei si investirea cu formula definitiva si executorie?In baza sentintei legalizate pot cere Adm financiare returnare taxei de poluare?
Discuție Taxa auto
Ma poate lamurii cineva in domeniu cu urmatorul aspect.Am pe rolul unei instante un proces pentru recuperarea taxei auto.Desi trebuia sa se pronunte la fond instanta a mai dat un termen de o luna ,eu aflind din alte surse ca se asteapta pronuntarea pe 14 noembrie la Inalta Curte in recursul in interesul legii introdus de Procurorul General.Este legala si normala o astfel de aminare???
Răspuns la discuția Prescriptie
Multumesc mult!