avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate Novac Razvan

Activitate Novac Razvan

ok...daca puteti da un raspuns normal la intrebare va rog....daca nu, incercati sa gasiti pe altcineva cu care sa discutati chestiunile astea...
pai care e diferenta daca "prapadeste casa amaratilor" o intreprindere individuala, sau "prapadeste casa amaratilor" asociatia?!?!?!?!?! banii oricum trebuie recuperati...
nu este o hotie..daca conducerea asociatiei este de acord sa scape de restantieri in acest mod, fara a mai apela si plati avocati si sa astepte luni de zile in instanta, nu vad care e hotia....
In cazul unei Intreprinderi Individuale pe caen 6832 - Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract,respectiv administrator al unei asociatii de proprietari... aceasta II poate incheia cu asociatia un contracyt de cesiune de creanta pentru o datorie a unui tert fata de asociatie? si daca da, in cazul unei actiuni in justitie de catre II impotriva tertului, de la ce data se pot cere dobanzi? de la data dobandirii dreptului de cesiune sau de la data de cand e dator tertul?
In cazul unei Intreprinderi Individuale pe caen 6832 - Administrarea imobilelor pe baza de comision sau contract,respectiv administrator al unei asociatii de proprietari... aceasta II poate incheia cu asociatia un contracyt de cesiune de creanta pentru o datorie a unui tert fata de asociatie? si daca da, in cazul unei actiuni in justitie de catre II impotriva tertului, de la ce data se pot cere dobanzi? de la data dobandirii dreptului de cesiune sau de la data de cand e dator tertul?
In vederea inregistrarii unei Intreprinderi Individuale caen 6619, imi poate spune cineva ce acte doveditoare trebuie depuse... ma refer la diplome... daca depun dovada ca lucrez ca si consilier juridic de mai mult de 1 an este de ajuns sau trebuie alt fel de diplome?
Discuție uzufruct viager
am o cunostinta care a incheiat un contract de vanzare cumprare cu uzufruct viager cu o nepoata.... semnarea contractului insa, nepoata s-a schimbat radical, adica a inceput s comande in casa sa incerce sa ii impuna cunustintei mele anumite lucruri. i s-a atras atenti ca ea nu are dreptul sa locuiasca in acea casa si s-a mutat in chirie, insa inainte de asta a facut un zis la urcarea spre etajul casei unde sunt lucrurile ei.. intrebarea mea este daca se poate ataca si desfiinta acest contract, bineinteles cunostinta mea sa plateasca inapoi banii vcare i-a primit pe casa
societatea a cumparat la licitatie un buldozer care dupa ceva vreme s-a dovedit a fi furat... persoana vinovata este in curs de cercetare, persoana pagubita a fost despagubita de firma de asigurari iar societatea care a cumparat cat se poate de legal buldozerul a ramas fara el intrucat a fost sechestrat de politie si este sub sechestru... s-a facut o cerere catre parchet in vederea ridicarii sechestrului sau acordarea in custodie a buldozerului insa de mai bine de 2 luni nu am primit nici un raspuns... lipsa buldozerului produce pagube mari societatii... ma puteti ajuta cu un sfat? ce as putea face sa intram cat mai repede in posesia utilajului...
Răspuns la discuția Consilier Juridic din Targu Mures
mai cautati?
ce ma intereseaza pe mine este daca e suficient ca dupa expirarea termenului de plata a restului de pret, este de ajuns o notificare prin care sa fie instiintat cumparatorul ca a pierdut avansul dat sau este nevoie de actiune in justitie