avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Activitate kkkeler

Activitate kkkeler

Am gasit ceva pe tema aceasta poate aici vei gasi ceva informati
citeste articolele Art. 209-214:

Cine si in ce conditii dispune masura si perioada suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, in conditiile cand fapta a fost comisa in afara tarii?
1. Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce se dispune de catre politia rutiera din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane sin in cazul cand titularul permisului de conducere eliberat de catre autoritatea competenta din Romania a savarsit o fapta pe teritoriul altui stat, iar autoritatea statului respectiv a dispus prin hotarare o astfel de masura
2. Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se aplică pe teritoriul Romaniei numai daca pentru fapta savarsita, legislatia rutiera romaneasca prevede o astfel de masura
3. Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce pe teritoriul Romaniei nu poate fi mai mare decat cea prevazuta de legislatia rutiera romaneasca pentru o fapta asemanatoare
4. Pentru stabilirea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se ia în considerare, obligatoriu, perioada cat titularul permisului de conducere nu a avut drept de circulatie pe teritoriul statului care a emis o astfel de decizie
ATENTIE
In cazul savarsirii a două sau mai multor contraventii care atrag si suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, constatate prin acelasi proces-verbal, perioada de suspendare se calculeaza prin insumarea perioadelor prevazute pentru fiecare fapta, fara ca aceasta sa depaseasca 90 de zile.

Cand o persoană careia i-a fost retinut permisului de conducere pentru o fapta prevazuta cu suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, savarseste in perioada in care are drept de circulatie o noua contraventie pentru care se dispune suspendarea exercitarii dreptului de a conduce, se aplica distinct perioade de suspendare pentru fiecare contraventie


Pana la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducatorul de autovehicul si tramvai trebuie, asa cum se prevede in Art.106, alin. 1 din OUG nr. 195, sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta, pentru verificarea cunoasterii regulilor de circulatie, dupa cum urmeaza:

a)cand permisul de conducere i-a fost retinut pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulatie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale
b)cand fapta a fost urmarita ca infractiune prevazuta de OUG nr. 195, iar instanta de judecata sau procurorul a dispus inlocuirea raspunderii penale cu una dintre sanctiunile cu caracter administrativ prevazute la art.91 din Codul penal
c)cand a solicitat reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, conform , din OUG nr. 195, care prevede ca :"La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere al judetului sau al municipiului Bucuresti, pe raza careia a fost savarsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Romane, dar nu mai puţin de 30 de zile, in conditiile prevazute in regulament.”

Perioada de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie se prelungeste cu 30 de zile, daca titularul permisului de conducere nu promoveaza testul de cunoastere a regulilor de circulatie, in situatiile prevazute la lin.1 lit.a şi b, sau nu se prezinta la serviciul politiei rutiere pentru sustinerea verificarii cunoasterii regulilor de circulaţie


CAND SI IN CE CONDITII SE RESTITUIE PERMISUL DE CONDUCERE?

In Art. 219 din Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195, se prevede ca:
1. Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere care il are în evidenta, la cererea titularului, in următoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata pentru cumul de puncte;
b) la expirarea termenului de suspendare, cand sanctiunea a fost aplicata ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30 de zile, daca titularul a promovat testul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie;
c)in baza certificatului medico-legal prin care se confirma ca afectiunile medicale care au determinat declararea persoanei respective ca inapta medical au incetat.
Restituirea permisului de conducere se dispune de catre seful serviciului politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta, la cererea titularului, in baza rezolutiei sau, după caz, a ordonantei procurorului prin care s-a dispus neinceperea urmaririi penale, scoaterea de sub urmarirea penala sau incetarea urmaririi penale, în baza hotararii judecatoresti ramase definitive prin care s-a dispus achitarea inculpatului sau prin care procesul-verbal de constatare a contraventiei a fost anulat sau ca urmare a incetarii masurii de siguranta prevazute la art.112 lit.c, din Codul penal, republicat, cu modificarile si completarile ulterioare.

Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie de catre contravenient se efectueaza de catre serviciul politiei rutiere care il are în evidenta, in cazul in care sanctiunea a fost aplicata, ca urmare a savarsirii unei contraventii pentru care legea prevede suspendarea dreptului de a conduce pentru 30, 60 sau 90 de zile sau, dupa caz, a fost majorata cu 30 de zile.
.Verificarea cunoasterii regulilor de circulatie consta in completarea unui test grila, ce conţine 15 intrebari din legislatia rutiera Este declarat „promovat” persoana care a formulat raspunsul corect la cel puţin 13 intrebari.
. Contravenientul este obligat să sustina examenul de verificare a cunoasterii regulilor de circulatie in perioada executarii sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce, in zilele stabilite, săptamanal, la nivelul serviciului poliţiei rutiere

ATENTIE

Prevederile alin. 1 - 5 se aplica si in cazul titularului unui permis de conducere romanesc pentru care, potrivit legii, a fost aplicata sanctiunea contraventionala complementara a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce de catre o autoritate competentă straina, ca urmare a savarsirii de catre acesta, pe teritoriul statului respectiv, a unei fapte pentru care se aplica aceasta sanctiune.
Răspuns la discuția alcool la volan
salut
daca in aerul expirat ai avut 1,17% pai in sange ai sa ai aprox. 2,35,
conform legii daca concentratia de alcool in singe este peste 0,8 este deja caz penal si se pedepseste cu inchisoare de la 1-5 ani
este important daca esti la prima abatere, daca nu te-ai opus in momentul retinerii, daca nu sa produs un accident, daca in timpul accidentului nu au fost pagube materiale sau raniti....
pedeapsa o decide instanta, aceasta decizie depinde si de gravitatie......
eu unul din cate stiu si din cate am citit cu o asemenea alcoolemie (foarte mare zic eu) nu vei scapa doar cu amenda ... exista riscul sa iti fie anulat permisul si sa fi nevoit sa dai inca o data examenul iar pedeapsa daca esti la prima abatere este posibil sa o primesti cu suspendare....
pentru a primi un raspuns mai concret de la cineva care este in mai in tema cu legislatia ar fi recomandabil sa dai mai multe detalii despre cazul tau....
oricum iti urez o rezolvare favorabila a cazului....
Răspuns la discuția alcool la volan
salut,
din cate stiu ca sa afli cat alcool ai in sange inmultesti cu doi ceea ce ti-a iesit in aerul expirat .... nu vreau sa te sperii dar cred ca este vb de penal.... am si eu pe unul care a facut o boacana si a avut in aer 0,54 in aerul expirat (1,1 sange) si e deja caz penal iar acum asteapta verdictul ....
conteaza ce iti scriu cei de la spital cat alcool ai avut in sange si nu faptul ca nu te clatinai sau erai lucid,
cel mai bine asculta si opinia unei persoane juridice
Va multumesc
Imi dau seama ca va dura ceva timp dar sa speram ca va fi bine ....mersi pentru sfaturi :)B-)
Salut
La mine e putin diferit, majoritatea isi schimba numele de familie in cazul aparititei unui divort.
Sunt cetatean roman dar sa o iau de la inceput....strabunicii mei chiar si bunicii mei au avut numele trecut cu litera "K" dar din pacate in perioada lui Ceasca tatal meu a fost nevoit :( sa preschimbe din "K" in "CH" (de ex. Killer schimbat in Chiler) si acum as vrea sa revin la Numele de Familie detinut de bunicii mei .
Fratele meu este acum in strainatate are si dubla cetatenie dar unde vroiam sa ajung atunci cand a vrut sa-si schimbe numele (a reusit pana la urma) a intampinat destul de multe piedici si acum cum as putea sa-mi schimb numele? cat dureaza? cat costa? in general toate detaliile daca se poate. Peste 3 luni voi fi nevoit sa-mi schim BI-ul si as vrea sa fac aceasta inainte.