avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Activitate Romică Stoica

Activitate Romică Stoica

Răspuns la discuția Anulare permis de conducere ?
Permisul i-a fost anulat.
Era vorba de un verisor, Eu nu am avut retinut permisul din 1990 pana in prezent.
Esti in confuzie totala.
Eu am trecut prin boala si sunt mai sigur ca nu ma reinfectez, decat cei vaccinati.
Recomand tuturor, vaccinati si nevaccinati, la primele simtome sa mearga sa faca testul si sa-si ia tratamentul, pentru ca si cei vaciinati se pot infecta si fara tratament la timp poate sa moara.
Vedeti cazul vestului care desi sunt vaccinati in cea mai mare parte, tot se infecteaza.
Eu am trecut foarte usor prin boala fiindca am luat-o din pripa,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotul supravetuitor mosteneste defunctul si fara alte artificii.
In caz de deces, in prezenta speta, sotul supravetuitor mosteneste 25% din averea defunctului.
Răspuns la discuția Asistent maternal
Mama are alta locuinta in afara de cea de la bunica?
Important de stiut daca este contract de vanzare cumparare cu drept de uzufruct sau cintract de intretinere.
Daca mama nu are alta locuinta si bunica are dreptul de proprietate/uzufruct viager pentru toata(e) locuinta (ele), poate sa nu semneze acordul pentru intretinerea copiilor in acea locuinta.
Răspuns la discuția Anulare permis de conducere ?
Asta am citit si eu dar nu stiu daca permisul de conducere este anulat sau nu pt ca nu am primit notificarea

Răspuns la discuția Anulare permis de conducere ?
OK. dar in hotarare nu se dispune anularea permisului.
A fost emis TP pentru terenuri pe numele defunctilor
Am intalnit un batran care vrea sa-mi doneze casa si terenul pentru a-l intretine si a-i face toate pomenile crestinesti dupa datina.
Problema este ca batranul nu are nici un act de proprietate , nefiind dezbatuta mostenirea dupa parintii acestuia.
care sunt sansele sa intru in posesia acestor imobile dupa decesul batranului?
In urma unui control in trafic am fost gasit sub influienta bauturilor alcoolice cu o concentratie suficienta ca sa fiu trimis in judecata si condamnat la o pedeapsa cu suspendare si munca in folosul comunitatii.
Prin hotararea pronuntata, instanta nu dispune anularea permisului, hotararea ramanand definitiva prin neapelare.
Problema este daca am sau nu permisul anulat, avand in vedere ca in codul rutier se spune ca permisul se anuleaza in baza unei hotarari judecatoresti definitive.
Daca sotul traieste si sunt si copii lui nu are cine sa atace contractul.
Acelasi lucru este si daca sotul e decedat si copii sunt ai amandurora.
Eu recomand un contract de intretinere ca acela nu poate fi atacat decat de dumneavoastra.