avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Activitate viorel2rusu

Activitate viorel2rusu

Buna,
Am urmatorul caz, sunt in cursul achizitionarii unei masini noi de 19.000 EUR cu TVA inclus.
Am platit un avans de 2.000 EUR, urmand ca in luna ianuarie sa achit restul banilor.
Observ faptul ca TVA-ul se schimba incepand cu 1 ianuarie.
Intrebarea mea este daca suma totala platita de mine (cea cu TVA) se va modifica atunci cand voi plati restul pentru masina in ianuarie sau voi plati tot restul de 17.000 EUR ?

Multumesc
Multumesc tuturor si scuze ca raspund atat de tarziu, insa toata situatia mi-a creat o depresie zdravana.
Acum ne intelegem relativ ok, actualul ei iubit, pentru care se si muta din Bucuresti ma "sapa", astfel ajungand sa-mi ceara mama sa nu o mai sun sau sa-i trimit sms-uri in legatura cu copilul, ci doar sa ii scriu mail-uri...
Acum programul este de luni pana vineri la mama, iar de vineri pana luni dimineata la mine - asa este si scris in documentul facut la notar. Ma asteptam ca, fiind custodie comuna, sa am ceva mai multe drepturi decat de a asista la toanele mamei.
Am vorbit si cu un psiholog, care mi-a zis ca orice schimbare in viata copilului e un stres si incerc sa o conving si pe mama sa discute cu orice psiholog pe tema mutarii ei, macar sa fie in cunostinta de cauza.
Mama nu prea are venituri legale, eu am un salariu ok, poate ma pot lega de faptul ca nu poate sa ii asigure conditii, da, stiu, ar trebui sa vorbesc si cu un avocat, dar incerc sa evit un proces, ma tem sa nu incerce mama sa intoarca pe copil impotriva mea...
Buna ziua,
Am urmatorul caz:
- in urma cu un an eu si mama fetitei (acum are 3 ani) am divortat si am obtinut custodia comuna, insa cu domiciul fetitei la mama, fetita sa stea in weekend (vineri seara - luni dimineata) la mine, iar in restul timpului la mama
- fetita merge la gradinita de un an si doua luni
- am fost anuntat de mama ca isi va schimba domiciliul, din Bucuresti in Brasov, zicandu-mi ca ramane la fel programul de luni pana vineri, respectiv in weekend.
Mie mi se pare foarte solicitant pentru fetita sa faca naveta in fiecare weekend de colo-colo. Ce pot face pentru a impiedica acest lucru (cu sanse reale si legal).
Multumesc
Sotia a fost foarte de acord sa asteptam pana in Octombrie cu divortul, pentru a intra pe noul Cod Civil - cu "autoritate parinteasca comuna". S-ar putea sa crape soacra, dar nu-i paguba. Multumesc mult tuturor pentru sfaturi, revin (desi eu sper ca in Octombrie sa nu mai fie cazul de divort deloc) probabil in Octombrie.
Sanatate si voie buna tuturor!
Asta cu custodia comuna, care cred ca e de fapt "autoritate parinteasca comuna" e foarte interesanta. Cred ca as prefera sa astept pana in Octombrie, sa intre pe legea noua. Cu partajul nu cred ca are nimeni in a ma ajuta, deoarece e amiabil, sotia/soacra sa-si ia casele si sa faca bors cu ele, oricum acum stam in chirie desi in acte avem 2 case.
Nu inteleg exact rolul mediatorului, daca eu sunt de acord cu tot ceea ce e scris in cererea de divort si tot in instanta se da divortul...
Problema e ca nu stiu cum sa formulez "Vizitarea minorei ... de catre paratul ... timp de 3 zile consecutive pe saptamana la alegerea acestuia, la domiciliul paratului" ca sa se inteleaga ca va locui efectiv la mine acele 3 zile, nu ca imi va fi adusa 2 ore sa o vad in fiecare din cele 3 zile...
Multumesc mult, sunt in acord cu sotia, doar ca textul de mai sus este redactat de avocatul sotiei, eu putand sa-l modific sa sune cum doresc eu. Motivul divortului e stupid din partea mea (soacra crede ca ii vreau averea fiicei si doreste partajul), dar asta e, pe mine nu ma intereseaza, chiar daca mi-as fi dorit ca sotia sa nu puna materialul mai presus de sentimente.
Cererea nu a fost depusa inca, de aceea cer ajutor pentru redactarea cat mai clara si detaliata a celor de mai sus, care vor fi in cerere.
De asemenea, alta intrebare: in fata judecatorului trebuie sa vina un martor care sa declare ca noi nu ne intelegem? E posibil ca judecatorul sa respinga cererea de divort daca martorul nu e convingator? Ceea ce spune martorul se inregistreaza la judecatorie? Adica fetita noastra peste 20 de ani va putea sa citeasca ce s-a intamplat in sala de judecata?
Multumesc mult.
Ziua buna tuturor,
Am urmatorul caz: dorim sa divortam, avem un minor in varsta de 1 an si 3 luni, sotia a fost la un avocat, care a intocmit actele, eu nu am nici o pretentie fata de ce a scris acel avocat in actele pe care trebuie sa le depunem in afara dreptului de vizitare. El a scris astfel:

- Vizitarea minorei ... de catre paratul ... de 3 ori pe saptamana si 3 luni vacanta pe an.

Eu doresc si am convenit cu sotia sa iau copilul cel putin 3 zile pe saptamana la alegere la mine, nu sa-l vizitez la domiciliul ei. Puteti va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa formulez acest lucru ca sa fie juridic ok? Si ce inseamna 3 luni vacanta pe an? Nu e cam vag?
Multumesc mult.
Multumesc mult,
Puteti sa-mi spuneti, va rog, care este metoda de notificare? Nu stiu exact ce inseamna notificarea. Un telefon este suficient? Trebuie sa o faca un avocat, un notar? Trebuie trimis vre-un act prin posta?
Multumesc.
Multumesc mult pentru raspuns. Este vreo problema din partea mea pentru faptul ca nu s-a incheiat prelungirea precontractului sau contractul in sine la termenul stabilit in precontract? Adica eu trebuie sa demonstrez ca proprietarul nu a vrut?