avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate DAN

Activitate DAN

Deci, din cat am inteles testamentul NU il pot ataca surorile sotiei si nici nepotii ???
Buna ziua,
Doresc un raspuns de la dumneavoastra in legatura cu urmatoarul caz.
M-am recasatorit in urma cu doi ani si m-am mutat in apartamentul detinut de sotie(act de vanzare-cumparare).Nu avem copii impreuna deci nu exista mostenitori . Sotia nu are nici-un copil dintr-o alta relatie anterioara. Amandoi avand varsta de 47 si respectiv 44 de ani nu ne dorim copii.Am facut numeroase investitii in acest apartament.
In acest caz doresc sa va intreb daca la batranete in cazul ca sotia mea decedeaza ,eu am (sau nu) vre-un drept asupra apartamnetului?
Daca nu , va rog sa-mi spuneti ce act trebuie sa facem pentru ca eu sa pot ramane in continuare in casa iar surorile sotiei (fiind rude de gradul 1) sa nu poate sa-si imparta acest apartament.

Va multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa aflu cum se poate elibera "Cartea de Identitate" romana la implinirea varstei de 14 ani.
Mentionez ca ambii parinti au dubla cetatenie(romana+britanica) au bultinele expirate dar au pasapoartele romane valabile.
Doresc sa aflu ce pasi sa urmam ca fica noastra sa obtina "Carte de identitate ", ce conditii trebuie sa indeplineasca si ce acte avem nevoie.
Va multumim.
Discuție Vanzare teren
Buna ziua,
Doresc sa aflu in ce conditii poate un parinte sa vanda un teren agricol extraviran ficei sale stabilite in Marea Britanie. Fica are cetatenie dubla cetatenie (romana+britanica) dar buletinul romanesc expirat . In schimb are pasaportul romanesc valabil.
Care sunt formalitatile, unde trebuie sa se adreseze si ce acte are nevoie ?
Va multumesc si astept raspuns
Inca de la inceputul discutiei,imi cer scuze pt. faptul ca am scris cu majuscule mesajele mele de mai sus.Totodata vreau sa va multumesc pentru faptul ca a-ti acordat din timpul liber putina atentie acestei probleme.
In doua tari(Rusia si Grecia)populatia a refuzat aceste acte de identitate cu cip,din mai multe motive inclusiv cele religioase.Problema este ca in aceste tari s-a implicat foarte mult biserica impreuna cu conducatorii ei.Pericolul la care sunt expusi oamenii daca primesc aceste acte s-a dezbatut in fiecare biserica de pe tot cuprinsul tarilor respective.Preotii si-au facut datoria si au instiintat populatia,iar cand a venit timpul sa primeasca actele toti au refuzat .Deci a fost un refuz general la care statul,autoritatiile nu au avut ce sa faca decat sa accepte refuzul populatiei si sa inlocuiasca actele cu cip emise.Oamenii au primit acetele pe care le detineau inainte,dar bineinteles innoite cu un termen de valabilitate schimbat.
Si la noi s-ar putea face un lucru asamanator la care statul nu ar mai avea ce face decat sa accepte,si sa elebereze(poate pe baza unei cereri) acte fara cip.Normal ,ar fi optional,si fiecare cetatean alege ce vrea(se poate introduce si o lege in constitutie in acest sens- poate chiar exista si noi nu am descoperit-o inca).
Totusi eu cred ca la noi acest lucru este greu de realizat(dar nu imposibil) pt. ca preotii romani nu informeaza nici pe crestini si nici pe omul de rand la riscurile la care sunt expusi daca accepta aceste acte.Eu sunt convins ca mai marii bisericii ortodoxe romane cunosc aceste aspecte.Dar nu inteleg de ce nu iau nici-o hotarare ? poate nu au interes,poate sunt platiti sa taca,sau poate sunt cu totii vanduti.
Stiu ca poate nu am nici-o sansa de succes,totusi va rog frumos sa mai incercati sa cautati ,poate totusi gasiti in constitutia romaniei o lege in acest sens.SA AVETI UN NOU AN BINECUVANTAT , PLIN DE IMPLINIRI SI SUCCESE
UN COMPUTER RACORDAT LA INTERNET,UN TELEFON MOBIL,ETC SUNT ACCESORII SI NU POARTA NUMELE MEU PE ELE POT SA RENUNT LA ELE ORICAND,DAR UN ACT CONTINE TOATE DATELE UNEI PERSOANE.ACESTE ACTE CARE CONTIN UN MICROCIP SUNT DOAR INCEPUTUL SFARSITULUI LIBERTATII UNEI PERSOANE,URMEAZA IMPLANTAREA CIPULUI PE MANA SI ATUNCI CHIAR CA VOM FI MONITORIZATI TOT TIMPUL.POATE VI-SE PARE AMUZANT,POATE PUTIN DEPLASAT DAR INTERESATI-VA CA IN TARILE MARI ACEST LUCRU A DEVENIT O OBISNUINTA.ACUM POATE NU NE DAM SEAMA DAR ESTE BINE SA LE EVITAM TOTI OAMENII(nu conteaza religia).SUNTEM PERSOANE LIBERE SI VREM SA RAMANEM ASA,ESTE UN DREPT CARE CREDEM CA ESTE AL NOSTRU.
CRED CA NU AM FOST INTELES.EU NU DORESC SA RENUNT DEFINITIV LA BULETINUL DE IDENTITATE,SAU PERMISUL DE CONDUCERE VREAU DOAR SA CONTINUI CU ACESTEA CARE SUNT IN VIGUARE.:)
IN SCHIMP NU AM INTELES IRONIA DUMNEAVOASTRA CU "SOCOTITOAREA CU BILE"
DORESC SA STIU DACA IN CONSTITUTIA ROMANIEI EXISTA UN ARTICOL,(si care este el:legea numarul,aricolul numarul etc cat mai detaliat),PRIN CARE SA AM POSIBILITATEA SA REFUZ BULETINELE DE IDENTITATE(cu microcip),PERMISUL DE CONDUCERE(cu microcip),PASAPORTUL(cu microcip).
DORESC SA PRIMESC MODELUL VECHI DE BULETIN,PERMIS,PASAPORT(pe motive religioase),