Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren

Buna ziua,
Doresc sa aflu in ce conditii poate un parinte sa vanda un teren agricol extraviran ficei sale stabilite in Marea Britanie. Fica are cetatenie dubla cetatenie (romana+britanica) dar buletinul romanesc expirat . In schimb are pasaportul romanesc valabil.
Care sunt formalitatile, unde trebuie sa se adreseze si ce acte are nevoie ?
Va multumesc si astept raspuns
Puteti sa ii vindeti fiicei.
Trebuie facut cadastrul si intabularea, sa obtineti certificat fiscal, pentru a demonstra ca sunteti la zi cu plata taxelor si impozitelor, ultimele facturi si chitante de la utilitati, daca sunteti racordat.
Contractul se redacteaza si semneaza la un birou notarial.