avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Activitate Irina Havirneanu

Activitate Irina Havirneanu

Daca sunt un angajat sa zicem paznic, la un spital sau o institutie publica, am voie sa fiu filmata de catre o terta persoana, si sa fiu postata pe o retea de socializare?
Discuție Somaj in somaj
Am o ruda care a lucrat un an si 8 luni fara intrerupere, dupa care a fost dat in somaj...Acum intrebarea este daca termina somajul si lucreaza o luna durata determinata- mai are dreptul la somaj, avna din vedere ca are stagiu de 12 luni in ultimele 12 luni?
Se poate ca o sefa sa iti faca ce program de lucru vrea, chiar daca alte 30 persoane lucreaza in alte localitati la aceeasi firma pe acelasi post si au un program fix( cu mentiunea ca in fisa de post scrie la subordonat de specialitate unui manager si disciplinar actualei sefe)...Managerul de specialitate lucreaza acelasi program fix cu ceilalti colegi...
tva-ul se aplica la facturi nu la profit..
multumesc mult..aceeasi solutie o aveam si eu..mai doream o optica...mi-ati fost de un real ajutor...voiam sa mai intreb daca cealalta angajata nu accepta i se poate desfiinta postul?
ok asta e sigur ..insa angajata y a intrat si ea in cic si acum revine...al cui este postul de drept..primei x sau al y?in mod normal trebuia angajatei y sa i se faca pe durata determinata pana la intoarcerea din cic al x ...acest lucru nu s-a intamplat...ce trebuie sa faca prima angajata? este corect ca ea sa fie trimisa in alte parti avand in vedere ca e clar ca a fost o eroare de management?
Răspuns la discuția Schimbare de grad ptr invalizi
Puteti cere o reexaminare a dosarului si la bucuresti inainte de tribunal..
de ce pana pe 25 iulie? si daca ar fi din venitul personal tot 16% ati plati, daca acesta este profitul net dupa ce platiti cas etc....mie imi da suma de 45360 la un curs euro de 4,5 lei veti plati si penalitati?
Am o speta si doresc un raspuns.. in grila unei firme este un post sa spunem de asistent manager...se angajeaza o doamna x care ramane insarcinata, in locul ei se angajeza alta doamna y pe durata nedeterminta...la intoarcerea primei doamne x i se spune ca vor fi trimise cu randul in alte localitati unde firma mai are sedii, deoarece sunt doua si grila nu prevede 2 posturi. Spuneti-mi va rog, cum se poate apara doamna x - prima angajata?
Doresc sa ma ajutati intr-o problema:
Imi fac conversie franc euro si desi paritatea dintre cele doua monede pe piata valutara si cea stabilita de BNR este 1.20, niciodata nu afost mai jos, banca cu care lucrez mi-a facut paritatea la 1.18... la suma pe care o am pierd 800 de franci adica 3000 ron ( cu aproximatie)...Spuneti-mi daca cunoaste cineva daca exista vre-un regulament privind paritatea dintre monede, sau fiecare banca stabileste paritatea cum vrea " muschii ei"( aici nu ma refer la cotatia monedelor, ci la regula de a pastra paritatea)