Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imaginea mea folosita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imaginea mea folosita

Daca sunt un angajat sa zicem paznic, la un spital sau o institutie publica, am voie sa fiu filmata de catre o terta persoana, si sa fiu postata pe o retea de socializare?
NU, aveţi dreptul la propria imagine, conform Art. 73 Cod civil:
(1)Orice persoană are dreptul la propria imagine.
(2)În exercitarea dreptului la propria imagine, ea poate să interzică ori să împiedice reproducerea, în orice mod, a înfăţişării sale fizice ori a vocii sale sau, după caz, utilizarea unei asemenea reproduceri.