avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate acremene

Activitate acremene

inca ceva...:))
dar daca la mine nu a ajuns noul reg intern?
multumesc mult de ajutor
Multumesc mult de ajutor.
Deci in afara de politica firmei, nimic nu m-ar impiedica sa ma intorc la munca?
Multumesc de raspuns.
Cateva detali despre situatia mea.. eu sunt in maternitate pana la 1 august 2012.
Mentionez ca echipa mea sa desfiintat, nu am fost informata oficial, dar am inteles ca am fost transferata la o echipa asemanatoare, cu un orar diferit.
La inceputul anului mi-am exprimat dorinta de a ma intoarce la munca mai repede, dar la o echipa cu acelasi program avut anterior..
Acum 2 zile am primit un tel de la fosta mea sefa , ca sa eliberat un post in una din echipele cu program avut anterior si daca sunt dispusa sa ma intorc...raspuns afirmativ.
Acum mi se spune ca nu am inregistrat cererea cu 30 de zile inaintea inceperi activitati, motiv pt care ei ar putea lua amenda de la ITM...si nu pot totusi sa imi ofere ce initial mi-au oferit...
Poate sa tina de politica firmei?
Cele 30 de zile de preaviz?
Politica firmei este de asemenea ca la 6 luni sa se faca o evaluare pt cresterea sal... eu as putea beneficia?
Buna
se pot sa ma intorc la munca fara cererea de 30 zile?
mentionez ca mai 6 luni de concediu de materninate.
multumesc
Multumesc mult pentru sfat.
Dilema mea ramane aceasi pot blocurile vecine sa ne taie de la canalizare?
Am cumparat apartamentele doar ca din cauza unor complicati cu constructorul apartamentele nu au fost inca intabulate, la momentul acesta avem doar antecontractele de vanzare cumparare.
Prima problema la care am nevoie de raspuns este daca in cazul nostru se poate infiinta o asociatie de locatari, in urmatoarele conditii:
- bloc de 20 de ap, ap locuite 8, mentionez ca nici un apartament nu este inca intabulat ( alte complicati cu constructorul) propietatea fiind in numele constructorului
Blocul este conectat la o fosa septica cu inca 5 blocuri din vecinatate. In urma unor defectiuni tehnice sau efectuat reparati la fosa septica, comuna pentru toate blocurile.
Celalate blocuri evident au asociati de locatari si au cerut ca si noi sa contribuim la plata reparatiilor, eu fiind singura care din bun simt am platit suma, stiind ca ma folosesc de fosa respectiva insa vecini mei nu vor nici in ruptul capului sa platesca..
Acum asociatile in urma unei intalniri cu primarul ameninta ca vor intrerupe apa, in consecinta canalizarea, daca pana la o anumita data nu se face plata.
Intrebarea ar fii daca au dreptul sau pot sa faca asta?Desi eu am platit dar vecini mei nu?
In astfel de cazuri impartirea se face pe ap, nr de locuitori?
Astept raspunsul dumneavoastra.
MULTUMESC
se poate?
fara actiunea in instanta?
multumesc