Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bloc fara asociatie de locatari, marul discordiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bloc fara asociatie de locatari, marul discordiei plata reparatiilor pentru fosa septica

Prima problema la care am nevoie de raspuns este daca in cazul nostru se poate infiinta o asociatie de locatari, in urmatoarele conditii:
- bloc de 20 de ap, ap locuite 8, mentionez ca nici un apartament nu este inca intabulat ( alte complicati cu constructorul) propietatea fiind in numele constructorului
Blocul este conectat la o fosa septica cu inca 5 blocuri din vecinatate. In urma unor defectiuni tehnice sau efectuat reparati la fosa septica, comuna pentru toate blocurile.
Celalate blocuri evident au asociati de locatari si au cerut ca si noi sa contribuim la plata reparatiilor, eu fiind singura care din bun simt am platit suma, stiind ca ma folosesc de fosa respectiva insa vecini mei nu vor nici in ruptul capului sa platesca..
Acum asociatile in urma unei intalniri cu primarul ameninta ca vor intrerupe apa, in consecinta canalizarea, daca pana la o anumita data nu se face plata.
Intrebarea ar fii daca au dreptul sau pot sa faca asta?Desi eu am platit dar vecini mei nu?
In astfel de cazuri impartirea se face pe ap, nr de locuitori?
Astept raspunsul dumneavoastra.
MULTUMESC
Impartirea reparatiei se face proportional cu suprafata apartamentului.
Se aduna suprafata apartamentelor (fara balcoane) de la toate blocurile care se folosesc de fosa.
Suma reparatiei se imparte la suprafata totala a apartamentelor si se obtine pretul / mp.
Acest pret / mp se inmulteste cu supafata fiecarui apartament rezultand cat are de plata apartamentul cu pricina.

Problemele acestea vor mai aparea. Sunteti proprietari sau chiriasi?
Am cumparat apartamentele doar ca din cauza unor complicati cu constructorul apartamentele nu au fost inca intabulate, la momentul acesta avem doar antecontractele de vanzare cumparare.
Cand veti avea actele de proprietate in mana sa va faceti asociatie de proprietari pe blocul dv. ca sa va puteti gospodari si administra legal.
Multumesc mult pentru sfat.
Dilema mea ramane aceasi pot blocurile vecine sa ne taie de la canalizare?
Deconectarea de la fosa o face proprietarul fosei sau cel care o detine in custodie.
In conditiile in care locatarii din blocul dv. nu vor sa plateasca reparatia, nu e normal sa nu mai fie lasati sa se foloseasca de acea fosa?